פוטו פרג'פוטו פרג', (השם Photo Farag אולי מוכר יותר) מזוהה עם היסטוריית הצילום בישראל והפך את המונח Photo Farag לשם נרדף למה שהוא צילום עבור הישראלים וחלק מהשפה העברית ועד כדי סלנג שרבים לא מכירים את ההיסטוריה והרקע להטבעתו.

כיום סטודיו פרג' מנוהל על ידי סיוון פרג' ושוכן במושב נווה ירק.

 

אז מי הוא Photo farag?

פוטו פרג' - Photo Farag

עוד על סטודיו פוטו פרג' תוכלו למצוא באתר האינטנרט בכתובת www.Farag.co.il ובעמוד הפייסבוק שלו.

את סטודיו הצילום פרג', הקימו בשנת 1952 האחים לבית פרג' - סמי פרג' ואחיו פרי. האחים פרג' הנם נצר לשושלת צלמים ובעלי סטודיו צילום עוד בעירק - ארץ מולדתם. לאחר עלייתם ארצה ובשנת 1952 הקימו ביחד את "סטודיו פרג'" המפורסם ששכן בעיר פתח-תקווה.

בשנת 1968, עבר הסטודיו לעיר תל אביב לרחוב בן יהודה ובהמשך רכשו האחים פרג' את קולנוע 'ארמון דוד'.

החדשנות הטכנולוגית של סטודיו פרג' הייתה פורצת דרך והוא הראשון שהציע "פיתוח מהיר" ובהתאם לטכנולוגיה הזמינה - בתחילה "מהיום למחר" ובהמשך עוד "באותו היום". כתוצאה מהחדרת שירות פורץ דרש וחדשני זה של "פיתוח מהיר" ובמהלך השנים ובעיקר בשנות ה-70 וה-80, הפך סמי פרג' לסמל למקצוענות בצילום, איכות השירות ושם משפחתו פרג' הפך למותג ישראלי שורשי והמונח "Photo Farag" לשם נרדף לכל מה שהוא צילום בתרבות הישראלית.

אפשר ללמוד עוד על סטודיו פרג' והקשר שלו להיסטורית הצילום בישראל באתר וויקיפדיה.

סיוון פרג' - השושלת ממשיכה

חיידק הצילום והכשרון בתחום, הטבוע במשפחת פרג' לדורותיה אפשרו לסמי פרג' להוריש את סטודיו פרג' לממשיך דרכו - בנו סיוון פרג' ואשר הפך את העיסוק בצילום ליעודו בחיים ולא רק כמקצוע אלא כאמירה תרבותית.

סיוון פרג' פרסם בעבר וממשיך לפרסם צילומים בעיתונים ובמגאזינים מובילים בארץ ובעולם המתבססים על כשרון הצילום המיוחד שלו ויכולתו לתפוס סיטואציות ייחודית. בין הפרסומים הרבים שלו נכללים TIME, NEWSWEEK ,ELLE ,NASDAQ MAGAZIN מסע עולמי, בניין ודיור, גלובס. גישת הצילום של סיוון פרג' אפשרה לו לפרסם מספר אלבומים וספרי צילום שהוצאו על ידי מלונות דן, אל על, קסטרו, פרוייקט המאה-בניין ודיור ועוד.

כצלם שרוח הצילום חשובה לו ולא לפחות מהטכניקה, סיוון פרג' פרסם גם אלבומי תצלומים אישיים אומנותיים מקרנבל וונציה והציג תערוכות בארץ ובחו"ל.

פוטו פרג' נווה ירק

Photo Faragכממשיך דרכה של שושלת הצלמים פרג', החל את דרכו סטודיו צילום סיוון פרג' בפתח תקווה אך במהרה הבין סיוון כי כדי לאפשר ליצירה שלו להתפתח עליו להחליף את סביבת העבודה שלו. כך, הוקם פוטו פרג' נווה ירק.

סטודיו פרג' נווה ירוק, שוכן בלבו של מושב נווה ירק שבלב השרון הדרומי והגובל בפתח תקווה מדרום והוד-השרון מצפון. מיקומו של הסטודיו אינו מקרי ונועד לאפשר לו להמשיך ולספק שירותי צילום לקהל הלקוחות הנאמן מהערים הסמוכות - פתח תקווה והוד השרון, מצד אחד ומצד שני האווירה הכפרית מאפשרת יצירתיות שקשה לפתח בלב העיר הסואנת.

הסטודיו עצמו, ממוקם במושב נווה ירק סמוך לבריכת הישוב, לצרכניה ולסניף הדואר - לבו הפועם של הישוב הכפרי הזה. יש במיקום זה סמליות המייצגת את הניגודיות שבין סטודיו רחב ידיים והמצוייד במיטב טכנולוגיית הצילום המתקדמת המאפשרת צילומי פורטרט ברמה גובה, צילום משפחתי, צילום סטודיו מקצועי למוצרים ומוצר הדגל של הסטודיו צילום 360 מעלות. מצד שני, אווירה כפרית משוחררת המאפשרת ליצר האמנותי לפרוץ החוצה ללא גבולות של התיעוש העירוני.

סיוון פרג', ביחד עם אשתו ענת, מתכוונים להמשיך ולטפח את מורשת הצילום ארוכת השנים של שושלת משפחת פרג'.

 

פרג', עץ עם ענפים רבים

אם כי סיוון פרג' ממשיך את דרכו של אביו סמי ופוטו פרג' המיתולוגית, הרי שלעץ שושלת פרג' ענפים נוספים שחשוב לזכור ולהזכיר.

ראש וראשון הוא האח פרי פרג' שהמשיך להחזיק חנות צילום בתל אביב ופרטים אודותיו תמצאו באתר בכתובת www.photofarag.co.il.

אח נוסף ובנו, הם עזרא ובן פרג' עם חנות הצילום שלהם בפתח-תקווה ואשר פרטים נוספים תוכלו למצוא באתרה בכתבות www.faragfoto.co.il.