שבת 31 יולי 2021

דעות - מאמרים

האני מאמין שלי כמועמד לועד המנהל של עמותת קבוצת הכדורסל הפועל אוסישקין. השתדלתי לכלול בו את מרב ההתייחסות האפשרית לנקודות השונות שעלו בדיונים בפורום הקבוצה הישן ופורום הפועל הסגור של העמותה,  שיחות פרטיות עם חברים, התכתבויות בדוא"ל ומחשבות וניסיון אישי.הנני יליד 1970, נשוי ליפעת העוסקת בתחום עריכת הדין ואב ליובל (יליד 2005) ואופיר (ילידת 2009) שכמוהם נולד ומתגורר מאז ברמת השרון - כדי ללמוד עוד עלי, חפשו "אסף הלחמי" או "הפרולטר" (כינוי הרשת שלי) באתר זה.

בחירות 2012 (וגם 2010) - מתוך אתר העמותה

ראשית – אני גאה על האפשרות להתמודד על מקום בהנהלת העמותה ורואה בכך סימן כי אנחנו בדרך הנכונה להגשמת החזון הנמצא בבסיסה. העונג לשבת אתכם ביציע - חלום שהתגשם, לאחר שנים במדבר הספורטיבי והרגשי!

למרות ההצלחה הספורטיבית, הבחירות העומדות בפתח יחרצו את גורל עמותת האוהדים שלנו שהיא בעלי הקבוצה ולא ההפך. לצערי, ההשקעה בהיבט הספורטיבי הזניחה לחלוטין את הפעולה הנדרשת לכך וניסיוני במשרד הספורט ובעבודה עם איגודים ומועדונים מלמד כי האתגרים בליגות הבכירות קשים ורבים ביותר. בפרט, רצוננו ליצור מועדון ספורט השייך ומנוהל בידי האוהדים, נקי משחיתות ולא נשלט על ידי עסקנים. הצעדים החיוניים - הגנה מפני השתלטות, מיסוד הקשר עם החברים ושיתופם והתאמת תקנון הבחירות.

מקווה שתמצאו לנכון לבחור בי כנציגכם בהנהלה ומי שיפעל להבטחת עתיד העמותה.

כדי ללמוד עוד עלי בהרחבה, אתם מוזמנים לעיין במצע לפעולה וחזון שפרסמתי כבר לבחירות הקודמות להנהלה ואשר מייצג היטב תפיסת עולם שלא השתנתה באופן מהותי. ככלל, אני פועל ומסייע לעמותה כמעט מיום הקמתה באמצעים העומדים לרשותי ואמשיך לעשות כך ללא קשר לתוצאות הבחירות.

ניסיוני האישי כולל עבודה בדרג בכיר במשרד המדע, התרבות והספורט והכרות מעמיקה עם כלל הגופים הפועלים בעולם זה. כמו גם ניהול של עמותות וחברות פרטיות ויעוץ לגופים שונים ורבים בתחומי טכנולוגיה וניהול.

חשוב לי להדגיש כי אני רואה עצמי מתמודד על מקום בהנהלת עמותת החברים ולא בהנהלת הקבוצה המקצועית, על כל המשתמע מכך. לטעמי, קיים הבדל מהותי ולעיתים אף סתירה בין השגת המטרות המקצועיות קצרות הטווח של הקבוצה ובין החובה של כולנו לשמור ולשמר את קיום העמותה לטווח הארוך. את מועמדותי זו, אני מציג כנאמן של האוהדים והחברים להבטחת עתידה של העמותה. היות שכך, אני רואה עצמי מתמודד בפרט על כסא "אחראי ממשק עמותה – חברים" ולכן אפעל בהנהלה לקידום הנושאים הבאים –

א.שינוי והתאמת נוהל הבחירות – לאפשר התמודדות והשתתפות רחבה ואמיתית של כלל חברי העמותה

לצערי – כיום הבחירות מתנהלות באופן לא ראוי, לא מייצג ואינן מאפשרות שינוי מהותי בהתנהלות העמותה לטווח הארוך. יתר על כן, תקנון הבחירות הנוכחי מאפשר השתלטות עוינת על העמותה וחובה עלינו לתקנו בכדי למנוע אפשרות כזו בעתיד.

ב.שינוי והתאמת נוהל קבלת ההחלטות – לאפשר שותפות מלאה ואמיתית של חברי העמותה בתהליכים ולהשפיע על ההתנהלות השוטפת שלה

כיום ובפועל אין אפשרות לקבל החלטות באופן יעיל ובפרט המייצג את דעת רוב חברי העמותה. כך, שלהנהלה יש יכולת בלתי-מוגבלת לקבוע מדיניות ולממש אותה ללא כל אפשרות לחברי העמותה למנוע זאת (אלא, פעם בשנתיים בבחירות – מה שיכול להיות מאוחר מדי). כלים כמו הצבעה אלקטרונית לא מיושמים (יאפשרו הצבעה מאובטחת וקבלת החלטות אד-הוק בטווח של ימים ולא חודשים כמו כיום) וזאת למרות האפשרות הקיימת ולמעשה גם הצעות שעלו לסדר לא הצליחו לבוא לידי ביטוי וזאת למרות תמיכת חברים רבים. התאמה של מנגנון קבלת ההחלטות תוך הגנה על יסודות העמותה (שם הקבוצה, בעלות החברים וכו') כנגד מחטפים, מצד אחד ומצד שני ייעול מנגנון הדיון וקבלת ההחלטות בנושאים שוטפים (אירוח משחקי בית באולם מסוים, אישור נותן חסות שנוי במחלוקות וכו') שיאפשרו ניהול אפקטיבי לשביעות רצון החברים.

ג.יצירת דיאלוג מתמיד ומיסוד קשר רציף ושוטף של הנהלה עם חברי העמותה – בכלל זה, מפגש עדכון חודשי וקיום לפחות 4 אסיפות חברים בשנה

בפועל, לא מתקיים דיאלוג אמיתי בין חברי העמותה להנהלה ותכיפות אסיפות החברים ומפגשי העדכון תעיד על כך. חובה למסד מפגשי ונהלי עדכון שוטף תכופים הרבה יותר שיאפשרו לחברי העמותה להיות מעודכנים באופן שוטף, להביא עמדה (ולנצל תהליך קבלת החלטות יעיל ופתוח יותר) לידי מימוש בהצבעה ולקחת חלק בעיצוב דמותה של העמותה והקבוצה. חברים רבים מעלים נושאים "ערכיים" רבים שבפועל לא באים לידי ביטוי בהתנהלות השוטפת של העמותה ופעולה כזו תביא לכך מענה, בין היתר.

ד.ניצול אפיקי הפצת המסרים הקיימים (מסרונים, דוא"ל, אתרי שיתוף וכו') ליצירת צינור בלתי אמצעי להפצת מידע ושיתוף החברים

כדי לסייע בקידום הסעיפים הקודמים, חובה לנצל באופן יעיל הרבה יותר את אפיקי העברת המידע הקיימים ואף לאתר חדשים.

ה.קידום נושא אולם חדש לקבוצה וזאת בגישה יצירתית שלא תכלול עול תקציבי על העמותה ושימוש במתקן ברמה הגבוהה ביותר בארץ

מבדיקות שערכתי בנושא, עולה כי ישנה אפשרות לקדם הליך הקמת אולם ברמה הגבוהה ביותר האפשרית בישראל שיאפשר לקבוצה פעילות מכובדת ביותר בישראל ובמפעלים בחו"ל. כל זאת, בהשקעה מינימאלית של העמותה ומתוך שיתוף של הקהילה וחדירה לקהלים חדשים, מצד אחד ומצד שני התנתקות מגורמים ציבוריים שרוב החברים לא מעוניינים בקשר עמם.

ו.ניצול הניסיון וההכרות המעמיקה שלי עם המנגנונים הממשלתיים והציבוריים לגיוס משאבים נוספים לקבוצה, פעילות במוסדות הספורט השונים וקידום האינטרסים של העמותה והקבוצה

כעמותה רשומה בעלת ותק, מצד אחד ומצד שני כקבוצה רשומה באיגוד הכדורסל המחזיקה גם קבוצות נוער – עומדות בפנינו אפשרויות גיוס משאבים רבות שיש צורך למפות באופן יסודי ולפעול למימושן. הניסיון שלי במשרד הספורט ובפרט בתחום התמיכות הציבוריות יסייע בהקשר זה, כמו גם במינוף פעילויות חברתיות שכבר מתקיימות בעמותה. כמו כן, הפעילות הארגונית שתידרש בליגות הבכירות תדרוש הכרות מעמיקה עם דרכי הפעולה של האיגוד והמוסדות השונים ואני מאמין שניסיוני במשרד הספורט ובפעילות מול גופים אלו בעבר תבוא לידי ביטוי גם כאן.

הפועל ואני

הקשר שלי עם הפועל הוא רב שנים ומאז שאני בעצם זוכר את עצמי חושב על ספורט באיזה שהוא הקשר. למעשה אני מגיע מבית, שלמרות שלא היה בו עניין גדול בספורט, הרי שלאהוד קבוצה בורגנית כמו מכבי או רביזיוניסטית כמו בית"ר היה לא נתפס. אז אפשר לראות בזה נתיב חיים טבעי.

 במשך מספר שנים היה לי מנוי לשער 7 בבלומפילד ואפילו כתבתי לחוברת הדאבל "אדום אלוף", אבל מאז העונה הפיננסית של תאומים וקשטן (עונתו האחרונה) הפסקתי לרכוש אותו ואני משתדל להתייצב למשחקים לפי תחושת בטן. המשחק האחרון שלי באוסישקין היה משחק הניצחון האחרון בעונת הירידה שבו חגגתי על הפרקט כמו אלפי האוהדים שקיוו לנס של הרגע האחרון - והתאכזבו ... מאז, הגעתי לשם רק פעם נוספת והיה לי את הכבוד לשחק על המגרש במסגרת ליגה למקומות עבודה (פרשתי בשיא לאחר פציעה קשה!). עד היום היה לי קשה לחזות בקבוצה שלי מבוססת בסחי של הליגות הנמוכות והשתדלתי לשמור על מרחק. 

 עת קמה היוזמה החדשה, יצרתי קשר עם האחראים והצעתי לתרום כפי יכולתי ומכישורי ואכן הסתייעו בי מעט וזה הביא אותי להרהר על חזרה למגרשים ... והנה אני כאן ומהווה דוגמא, אות ומופת למה יוזמה כזו יכולה לעשות למי שכבה בהם משהו והיו חייבים סיוע מבחוץ להדליק מחדש את הניצוץ!

תפיסת עולם

כסוציאל דמוקרט, מצד אחד ומצד שני כאקזיסטנציאליסט אני מאמין בכל לבי בלקיחת אחריות ועשייה בלתי אמצעית. מטעם זה, הייתי והנני פעיל במספר מסגרות חברתיות אם כפעיל מן השורה ואם כנבחר ציבור. מכאן שאני מכיר וברורה לי האחריות והחובה של מי שנשלח מטעם ציבור להיות קשוב לו באופן רציף ולפעול באופן שקוף ונתון לביקורת תמידית.

גם אם כאדם צעיר ונשוי שבונה את עתידו, זמני מוגבל הרי שנסיוני מאפשר לי לחלק את הזמן בין המשפחה, לעבודה ולתחומי העניין האחרים שלי באופן כזה שמאפשר הענקת מרב תשומת הלב הנדרשת במועד הנכון. אני לא מאמין בחציית כל הגבולות ובהתמכרות לנושא אחד בלבד עד לרמה שהאינטנסיביות פוגעת ביעילות ומכאן שמירה על עניין ועשייה במגוון של תחומים. יתרה מזאת, לטווח הארוך אני לא מאמין בהתבססות על עשייה בהתנדבות ולטעמי נתינת דין מתאפשרת רק למקבלי שכר. לפיכך, שאיפתי הראשונה תהיה לאפשר ניהול עצמאי עד כמה שאפשר של המערכת (בתלות במגבלות תקציב וכו') ומתוך רצון שהועד המנהל יהיה זה המתווה מדיניות ומפקח על ביצועה (יחס דומה שבין דירקטוריון והנהלת חברה עסקית).

 אני לא קיצוני בחיי האישיים וגם באהדתי לקבוצה - אני לא רואה פשע בהחמצת משחק פה ושם ואם לא הצלחתי להגיע למשחק בערב חג, כי יש לי משפחה, אני לא רואה בזה פשע שאין לו סליחה. כמו שהמשפחה הביולוגית שלי היא הדבר החשוב ביותר בחיי, כך גם משפחת הפועל תופסת בהם מקום וכמו במשפחות הכי טובות אי אפשר להיות בני זוג מושלמים כל הזמן ועם כולם.

כפי שכבר נשאלתי בעבר, אני לא רואה בשום תהליך החלטה או בביצוע מצב של שחור ולבן (חוץ מהבדל שבין אדום לצהוב) ולכן מאמין בדיון ולמידה מתמשכים ובלתי פוסקים. עמדה והחלטה שהתקבלו פה אחד ומתוך אמונה שלמה בנקודת זמן מסוימת, יכול ונדרשים להתאמה ושינוי במהלך הזמן ועם שינוי הנסיבות. הקשר עם עיריית תל אביב, איתור ומיסוד אולם בית, תבנית הניהול של הקבוצה, יצירת קוד אתי לקבוצה ולאוהדים ועוד הם נושאים הדורשים התייחסות שכזו לטובת תפקוד וצמיחת העמותה לטווח הארוך ולא הצלחה בעליית ליגה בטווח הקצר.

מצד שני, מטבעה של עמותת חברים בפרט ודמוקרטיה בכלל - הכרעת הרוב היא הקובעת ובפרט בנושאים הקרובים ללב כלל החברים, כמו הקשר עם עיריית תל אביב, הפועל תל אביב בכדורסל וכדומה. אני אציג את עמדתי בפני האסיפה ואקווה להשיג בה רוב. וגם אם הציבור יחליט אחרת, אכבד זאת. במקרה של נושא ערכי עבורי, תמיד עומדת בפני האפשרות לפנות את מקומי מהטעם שאיני רואה טעם בעשיית שקר לעצמי ובעבר כבר התפטרתי מתפקיד כשחשבתי שמציתי עצמי.

מטעמים אלו, החלטתי להציג את מועמדותי לתפקיד בועד המנהל של העמותה. אם כי אני בהחלט חושב שהעבודה שנעשתה עד היום הייתה ראויה ומוצלחת ביותר ולעולם לא יילקח האשראי ממי שהצליחו ליצור יש מאין, הרי שאני מאמין שאוכל לתרום מניסיוני במערכות השונות וממערכת הקשרים שלי.

דגשים לעתיד

 1. הסדרת מבנה הניהול -
  1. קביעת היררכיה ניהולית ברורה וחלוקת תחומי אחריות
  2. יצירת שדרה ניהולית לטווח ארוך ובכך לאפשר התמקצעות הקבוצה
  3. הקמת מנגון לגיוס שיתופי פעולה כלכלים, תרומות, חסויות וכו'
  4. קביעת מדדים ומבחנים לגיוס שחקנים, הקמה והפעלת מסגרות פעילות, השתתפות במפעלים וכו' וזאת מתוך מטרה להבטיח חוסן כלכלי ומוסרי.
 2. מיסוד קשר, שיתוף ודו-שיח של ההנהלה עם האוהדים (שהקבוצה היא שלהם) - 
  • שקיפות מלאה
  • קבלת משוב ושיתוף בתהליכי קבלת החלטות
  • תמיכה וסיוע לאוהדים בעידוד ודחיפת הקבוצה
  • פעילות חברתית רחבה ומתמשכת
  • גיבוש קוד אתי משותף
  • מאבק חד משעמי בהסתה והוצאת דיבה בעל פה, בכתב או במדיה אחרת
 3. שינוי ושיפור תהליכי הבחירה והמינוי של הגופים הנבחרים ובפרט הועד המנהל וועדת הביקורת -
  • שקיפות התהליך
  • הקפדה על מנגנוני ביקורת שלא קיימים כיום
  • הכנסת הגנות מפני אפשרות חסימת מתמודדים מבחוץ
  • תיקון פגמים יסודיים בהליך הבחירות כיום
 4. בנייה ומיסוד קשרי עבודה עם גופים לאומיים ועירוניים, מתוך חשיבה לטווח ארוך ליציבות פעילות הקבוצה, הקמת אולם בית וכו' - 
  • עיריית תל אביב
  • איגוד הכדורסל
  • משרד הספורט
  • מפעל הפיס, הטוטו ועוד
 5. דגשים נוספים (ככל שהזמן והאמצעים יתירו) - 
  • שדרוג תוכן, נגישות ושילוב אתר הוויקי עם אתר העמותה
  • הקמת היכל תהילה
  • מועדון הטבות והנחות לחברי העמותה והמנויים

פרטי קשר

ניתן ליצור עמי קשר, באמצעות טופס הקשר באתר זה, באמצעות דוא"ל לכתובת hapoeluta [AT] ahoy.co.il או ישירות לטלפון נייד.