ראשון 17 ינואר 2021

דעות - מאמרים

כאבי מפרקים בכלל ובפרט כאלו הנובעים מדלקות מפרקים, הפכו לבעיה נפוצה ומטרידה. אך, האם יש דרך לאבחן אותם ומה הטיפולים המומלצים להקלת הכאב או פתרון כולל של הבעיה?

רקע כללי

דלקות מפרקים שייכות לקבוצת מחלות המתאפיינות בנזק למפרקי הגוף. דלקות מפרקים נחשבות לגורם המוביל לנכות באוכלוסייה מבוגרת מגיל 65. נהוג לסווגן לפי מספר המפרקים ומיקום המפרקים המעורבים בדלקת.

החלוקה הראשונה היא לדלקת מפרקים הפוגעת במפרק אחד (מונוארתריטיס, monoarticular Arthritis) לעומת דלקת פרקים הפוגעת במספר מפרקים (פוליארתריטיס, Polyarticular Arthritis). דלקות מפרקים הפוגעות במספר מפרקים מסווגות בשנית לכאלו הפוגעות בארבעה מפרקים או פחות של הגפיים (Peripheral oligoarticular), לדלקות מפרקים הפוגעות ביותר מארבעה מפרקים של הגפיים (Peripheral polyarticular) ולדלקות מפרקים הפוגעות גם בעמוד השדרה (Peripheral with axial involvement).

אבחון כאבי מפרקים ודלקות פרקים

ד"ר דנה פלורנטין (אתר הכללית) מציגה סקירה מקצועית לגבי איך מאבחנים ומטפלים במחלות ודלקות פרקים -

 • ממה נובעים כאבי הפרקים?
 1. תהליך ניווני
 2. תהליך דלקתי
 3. תהליך שאינו מפרקי
 • אלו מחלות גורמות להופעת כאבי מפרקים?
 1. אוסטאוארטרוזיס
 2. ארטריטיס ראומטית
 3. זאבת (לופוס)
 4. סקלרודרמה
 5. ספונדיליטיס אנקילוזית
 6. שיגדון (גאוט)
 7. זיבה
 8. קדחת השיגרון
 • כאבים ממחלות שאינן מפרקיות
 1. פולימיאלגיה ראומטיקה
 2. פיברומיאלגיה

טיפול בכאבי מפרקים ודלקות פרקים

טיפול בכאבי מפרקים ודלקות פרקים ובפרט במשפחות המאפיינים השונות הנו מגוון. בין היתר, סוגי טיפול מקובלים הנם - פיזיותראפיה, תרופות (כנגד דלקות, שיכוך כאבים וכו'), פעילות גופניות מוכוונת, ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחים לטיפול נקודתי בבעיות פנימיות.

אחת מהדרכים, לטיפול בכאבי מפרקים הנה CRT-Cell Regeneration Therapy המאפשרת שילוב של מכשור מהמתקדמים בעולם וידע רב בתחום הכירופרקטיקה על פי מדדי השיקום והטיפול האופטימאליים (ראו, מאמר מאת אלי נחום).

כמו כן, בעלי מקצוע מתחום הרפואה האלטרנטיבית ממליצים על בחינה כללית של אורח החיים האישי והמקצועי וגיבוש טיפול מוכלל המביא את ההתנהלות היום-יומית לכדי איזון פיזי ונפשי. בכלל זה, סביבת ותנאי העבודה, מערכת הלחצים הנפשיים בבית ובמקום העבודה וכו'.

בשנים האחרונות, פותח תכשיר חדש ונוסה ואושר והמתבסס על המרכיב הפעיל דיקלופנאק סודיום ומשווק בצורת ספריי ג'ל לטיפול חיצוני ונקודתי. ג'ל זה מתכנה בשם סוויס רליף ספריי ג'ל ואינו דורש מרשם רופא.

בנוסף, יש ובעיות מפרקים משפיעות עד כדי צרוך בניתוח ובפרט באזור הברך - לשם כך, פותח זריקה לברך בשם ג'ונקסה (Jonexa) לטיפול בכאב הנגרם בעקבות אוסטאואטריטיס (OA) של הברך. זאת, בניגוד לטיפול הזריקתי המקובל כיום המונה 3 זריקות בטווח של מספר חודשים והמקנות סבל רב למטופלים. בעוד זריקת ג'ונקסה החדשנית מסתפקת בזריקה אחת בלבד ובכך מפחיתה את הסבל והכאב של המטופלים.

מקורות

1. אתר וויקיפדיה
2. אתר המאמרים Reader.co.il
3. אתר קופת חולים כללית.

הבהרה: אין בדברים המוצגים במאמר זה להווה חוות דעת ו\או המלצה מקצועית רפואית וחובה לעבור אבחון על ידי בעל מקצוע בעלת תעודה של משרד הבריאות.