שבת 17 אפריל 2021

דעות - מאמרים

את חושבת להקים עסק? כולם אומרים לך שאת יזמית בנשמה? רגע לפני שאת פותחת בצעדים נמרצים אל עבר מנהל הבנק כדי לשכנע אותו לתת לך הלוואה בתנאים נוחים, הרשי לי להציע לך כמה נקודות למחשבה.

פעמים רבות נשים מתלהבות להקים עסק, אבל לאחר בדיקת היתכנות על ידי גורם מקצועי מתברר כי אין לעסק הצדקה כלכלית. לכן, נסי להפריד בין התחושות, האנרגיות והחברות שמפרגנות, לבין בדיקה כלכלית "יבשה".

יש בשוק הרבה יועצים פיננסיים ברמות שונות. חשוב לקחת יועץ שאת מתחברת אליו ברמה האישית והמנטאלית שיסייע לך לרוץ קדימה.

אם פגשת יועץ שמתלהב ומסכים עם כל דבר שאת אומרת – זרקי אותו. יועץ טוב אומר את דעתו "בלי חשבון", גם כאשר דעתו לא נעימה ללקוח.

לפני בחירת סוג העסק שאת רוצה להקים חשוב להבין כמה זמן ומשאבים יידרשו ממך ואיזה הון התחלתי דרוש להקמתו.

לאחר שהחלטת על סוג העסק המתאים יש להיכנס בעיניים פקוחות ולחשוב תמיד מה יקרה אם התחזיות שלך לא יתממשו. אם את רואה שלא תוכלי לעמוד בכך לבדך, נסי לגייס משקיע. חשבי טוב האם המשקיע מעוניין בעסק או בך.

לנשים יזמיות יש עדיפות גבוהה מאוד בשוק ופרגון גדול מאוד, אך רק אם הן מקצועיות. נצלי זאת בתבונה. הכיני פרזנטציה לעסק ודאגי שהיא תכלול לא רק את החזון שלך, אלא את כל ההיבטים הכלכליים של העסק, כמו דו"חות כספיים חזויים ודו"ח תזרים מזומנים צפוי.

לנשים יש מקורות לא מבוטלים להשגת אשראי לטובת הקמת עסק, שיכול להגיע עד ל-100 אחוז מגובה ההשקעה, אבל אסור להתפתות לכך מפני שהקמת עסק ללא הון עצמי תהיה עננה שחורה על העסק בתקופה הראשונה, הקריטית מכל.

בסופו של דבר, חשוב שתיכנסי לעסק בעיניים פקוחות ולאחר שעשית שיעורי בית, כי הקמת עסק היא במובנים רבים אוניברסיטה של החיים, אבל בניגוד לאקדמיה – בעסקים אין מועד ב' ועל כל טעות משלמים ביוקר.

מאת משה אייל, מנכ"ל קבוצת הייעוץ הפיננסי emy והבעלים של אתר האאהשקעות של ישראל עסק טוב