ראשון 7 מרס 2021

דעות - מאמרים

חומצה היאלורונית (Hyaluronic Acid או בכתיב חסר חומצה הילורונית וידועה גם בשמות היאלורונאן או היאלורונאט) הנה רכיב נפוץ ומרכזי בטיפולים אסתטיים ובריאותיים שונים וזאת בהתבסס על התכונות והתהליכים שהיא מעודדת בגוף האדם בהם היא פועלת כספוג ביולוגי המוביל לתהליכי עיבוי, סיכוך וריכוך באזורי גוף ומפרקים שונים.

באופן מעשי, חומצה היאלורונית הנה חומר מסכך טבעי ומרכך הנמצא בגוף האדם ומאפשר את התנועה החלקה והגמישה של מפרקים שונים וריקמות חיבור רבות. באמצעות פיתוחים מדעיים, פותחו טכניקות שונות שבהן מוזרקת חומצה היאלורונית לאזורים שונים בגוף ובכך תורמת להחלקתם, במקרה של קמטי עור או לסיכוך ושימון וסיוע בתפקוד מחברים ומפרקים, במקרה של בעיות אורטופדיות שונות.

שימושים לחומצה היאלורונית

בין השימושים השונים, שנעשים בחומצה היאלורונית כיום, אפשר למצוא:

הזרקה לטיפולים אסתטיים

בהתאם לתכונה הבולטת של החומצה ההילורונית שבאים לידי ביטוי בהחלקה וריכוך של מרקמים. תופעה זו מתאפשרת והיות ופעולת החומצה ההיאלורונית דומה לספוג הסופח מולקולות של מים שבאיגודן יחד יוצרות מסת נפח בחלק הגוף המטופל.

בהקשר זה, נעשה שימוש רב בהזרקת Hyaluronic Acid בתחום הרפואה האסתטית. בפרט לטובת עיבוי שפתיים, החלקת קמטים, עיצוב מתאר הפנים והשפתיים, הצערת עור הפנים, החלקת חלקי גוף אחרים וכו'.

הזרקה למפרקי אורטופדיים לסיכוך והחלקת פעולתם

טיפול בבעיות אורטופדיות שונות המתהוות כתוצאה משחיקה והעלמות של חומרי הסיכוך שבין מפרקי הגוף באזורים השונים. בעיקר, אמורים הדברים למצב שבו נוזל המפרק (הנוזל הסינוביאלי) אינו מספק את צרכי הצמיגות והריפוד במפרקים השונים.

תופעות אלו מוכרות גם בשמות: דלקות פרקים, כאבי מפרקים, דלקת פרקים ניוונית, פעולת החלפת מפרק הברך, אוסטאוארטריטיס (OA) של הברך (ניתן לרשום גם אוסטאוארטריטיס, ארתריטיס,ארטריטיס, Osteoarthritis rheumatoid arthritis ,Osteoarthritic) פגיעה במיניסקוס של הברך או בסחוס ועוד.

ג'ונקסה - זריקה לברך

כיום, נפוצה מאוד סדרת טיפולים של שלוש זריקות לברך המוענקות בסדרת טיפולים ארוכה, קשה וכואבת ואשר מקשה על שיקום מהיר ויעיל. טיפול זה מבצע שיקום זמני של הסיכוך במערכת המפרקים של הברך.

חברת Genzyme העולמית, באמצעות PharmaSwiss ישראל פיתחה ומציגה פתרון חדשני ומוכח של זריקה אחת לברך ודי!

זריקה לברך ג'ונקסה (Jonexa Hylastan SGL-80) הנה תוסף צמיגות טבעי אשר מסכך ומרפד את מפרק הברך וזאת על מנת להקל על הכאב ולאפשר למפרק לנוע בחופשית גדולה יותר עד לפרק זמן של 6 חודשים. זריקת הג'ונקסה עצמה, ניתנת בזריקה בטכנולוגית Soft-Gel המכילה תערובת של 80% ג'ל ו 20% נוזל.

הטיפול מתבצע ומאושר על-ידי רופא בלבד במרפאה ונמשך מספר דקות. לאחר מתן הטיפול, ניתן אך לא מומלץ לחזור לפעילות יום-יומית לא מאומצת, אך, כאמור רצוי להמתין 24-48 לפני חזרה לשגרה מלאה.

לחצו, כדי ללמוד עוד על Jonexa.

חומצה היאלורונית - הגדרה

חומצה היאלורוניתחומצה היאלורונית היא גליקוזאמינוגליקן (בלי סולפט). נמצא ברקמות חיבור, תאי אפיתל וברקמת עצב. מהווה אחד הרכיבים החשובים בתווך החוץ התאי (ECM). קשורה לתהליכי פרולפירציה ותזוזה תאית ובמקרים מסוימים אף לגידולים סרטניים. בגוף של אדם השוקל 70 ק"ג קיימים כ-15 גרם חומצה היאלורונית. ביממה, שליש מכל החומצה ההיאלורונית בגוף מתחלף (מקור: וויקיפדיה).

חומצת Hyaluronic הנה שרשרת של סוכרים טבעיים (בכינוי מקצועי, פוליסכריד) אשר מופרשים מתאים פיברובלאסטים. שרשת הסוכרים הטבעיים ממלאת את החללים הנמצאים בין תאי רקמות הגוף. פירוק הפוליסכריד, מתבצע באמצעותו של חלבון בשם Hyaluronidase (או בעברית, היאלורונידאז). היות שניתן להפיק את חלבון ההיאלורונידאז בתנאי מעבדה, ניתן להשתמש בו במקרים מסוימים.