שלישי 5 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

nfc.co.il יוצא ביוזמה חדשה ומרעישה שצפויה לשנות את פני עולם תוכן גולשים ברשת (לפחות בישראל):

בהחלטה תקדימית, הודיע יואב יצחק, כי מעתה ואילך התגובות (טוקבקים) באתרו ילוו בזיהוי ה-IP ממנו נשלחו (ראה ידיעה בהרחבה). התגובות להחלטה זו הנן מעורבות ומרובות ומעידות על חשיבות ההחלטה לטווח הארוך והשפעתה על עולם תוכן גולשים ברשת.

אין ספק, כי בטווח הקצר לא תהיה להחלטה זו השפעה ולגולשים ייקח להתאים את עצמם למציאות החדשה. אולם, בטווח הארוך ברור כי מהלך זה ימנע את הבלאגן המאפיין תוכן גולשים ברשת ובפרט: 

* תגובות מרובות של אותו גולש, בזהות שונה
* יצירת דיונים וירטואלים, על ידי אותו גולש בזהות שונה
* מניעת הוצאת לשון הרע, הוצאת דיבה והתבטאויות דומות אחרות 

בכך, משיק יצחק מהלך כמעט היסטורי המשפיע על הדמוקרטיה ברשת ושבו צפוי כי מסת תוכן גולשים ברשת תקטן באופן משמעותי אך תהפוך איכותית הרבה יותר. איך לא חשבו על זה קודם!

למה זהו מהלך משנה עולם?

כי זהו מהלך מחזק דמוקרטיה ומאפשר שיח ציבורי חופשי המגן על זכויות הפרט במפרסם והמתפרסם. כעת זהות מפרסם התגובה (טוקבקים) חשופה לכול, אמנם לא בפרטים מזהים, ובכך מאפשרת המשך חופש הדיון והבעת הדעה מצד אחד. אולם מצד שני, זהות ה-IP תאפשר לצדדים הנפגעים לפעול ביתר החלטיות ויעילות כנגד מי שהם רואים כפוגעים בהם. בטווח של חודשים יוצרו תקדימים של ענישה כלפי גולשים המייצרים תוכן גולשים פסול ומעוות (כגון אלו המגיבים מספר רב של פעמים; מקדמים מוצרים מסחריים בזהויות מרובות; מוציאים לשון הרע וכו').

לאחר תקופה, יצור מהלך טבעי של חיזוק כלי דמוקרטיה ברשת ויאלץ גולשים לנקוט ביתר אחריות וערנות לתוכן התגובות (טוקבקים) המתפרסם על ידם.

דעות מאמרים עקבו אחרי AhoyIT בגוגל+