שלישי 5 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

מהם משקפי מציאות מדומה? מה ההבדל בין מציאות מדומה למציאות רבודה? האם כל מוצרי המציאות המדומה מצריכים טלפון חכם? מה היא העלות של משקפי מציאות מדומה? מה הם המוצרים הטובים ביותר למציאות מדומה? כיצד ניתן לייצר משחקי מציאות מדומה או סרטוני 360?

בתקופה האחרונה התחדש והתרחב בצורה משמעותית הפרסום והשיח סביב משקפי מציאות מדומה ומציאות רבודה. החל במשקפי הקרטון של גוגל ועד למצלמות 360 מתקדמות, לעיתים קרובות נדמה שהטכנולוגיה והאפשרויות התפתחו מהר יותר מההבנה של רוב האנשים את הנושא. במאמר זה נסקור את כל הדברים שחשוב לך להכיר בכדי להבין את התחום ואת האפשרויות הרבות שהוא מעמיד לרשותנו. מעבר למאמר הזה אנו מפרסמים מאמרים וכתבות רבים אשר ישאירו אותך בלולאה.

מה היא מציאות מדומה

המושג 'מציאות מדומה' נזרק די הרבה בתקופה האחרונה ולעיתים קרובות השימוש בו לא מדויק. מציאות מדומה הוא מושג המתייחס למכשיר המסוגל לייצר עולם ממוחשב שלם הסובב אותך. זאת בניגוד למציאות רבודה, כאן מדובר בהוספת שכבות על העולם הפיסי שלך, כמו במשחק פוקימון גו לדוגמה. ישנם מכשירים המסוגלים לשלב בין השניים, אך הם לא רבים ולאור האפשרויות של המשחקים והסרטים המוצאים לשוק לא יהיה לך בהם צורך בתקופה הקרובה.

כיצד עובדות משקפי מציאות מדומה

מוחנו מעבד מסרים שמתקבלים מן העיניים - ובעזרת רמזים ויזואליים והבדלים מינוריים בין התמונה שכל עין שולחת מייצר עבורך עולם תלת ממדי. בכדי ליצור עולם ממוחשב אשר ירגיש עבורך מוחשי ותלת ממדי על מכשירי המציאות המדומה לשתול את הרמזים להם המוח שלך רגיל. משקפיים המייצרות מציאות מדומה משתמשות בשילוב של עדשות מיוחדות עם פיצול מסך חכם בכדי ליצור את האפקט הזה. הודות לטכנולוגיות מתקדמות ולעלייה באיכות של המסכים הקטנים, משקפי מציאות מדומה רבות עובדות עם הטלפון החכם שלך.

עלייתן של משקפי מציאות מדומה לתודעה

לאחר קמפיין ה-Head Start המוצלח והרועש של משקפי האוקלוס ריפט (משקפי מציאות מדומה אשר התחברו למחשב ויועדו בעיקר לגיימרים רציניים), נישא קולם של מעל לתשעת אלפים תורמים לקמפיין עשה את דרכו למשרדיהם של כל החברות הגדולות אשר הבינו את פני השוק והחלו לעבוד על מוצרי מציאות מדומה. גוגל קבעה את הטון כאשר שיווקה את משקפי הקרטון שלה אשר הפכו כל טלפון חכם למכשיר המייצר מציאות מדומה. מאז אותן משקפיים פשוטות כבר יצאו עשרות מוצרים איכותיים לשוק אשר מסוגלים לקחת את חווית המציאות המדומה לרמות חדשות.

צילום 360 מעלות

לצד עליית הפופולאריות של משקפי מציאות מדומה, עלה הצורך ליצור באופן נוח תוכן פרטי אשר מסוגל להשתמש בפלטפורמה הזו. מצלמות 360 החלו לצאת לשוק באיכויות מדהימות, מצלמות אלו קולטות ומתעדות, בעזרת צילום היקפי, את כל המתרחש סביבן. שילוב של מכשירי המציאות המדומה עם הסרטונים האלו משחזר באופן מדויק מאורעות בצורה שאין דומה לה. השימוש במצלמות 360 הוא פשוט והיישומים של הסרטונים האלו לצרכים פרטיים ומסחריים הם עצומים.

מערכות נוספות ליצירת מציאות מדומה

בימינו, כאשר שומעים על מציאות מדומה מקשרים באופן אוטומטי לשימוש בטלפון חכם ולמשחקים ברמת אפליקציות אך הדבר הוא רחוק מן המציאות. הרמה היא כל כך גבוהה עד שנפתחו ברחבי העולם אולמות משחק שלמים המבוססים על משחקים של מציאות מדומה. מוצרי מציאות מדומה, בדומה לאוקלוס ריפט, מתחברים למחשב או לקונסולת משחקים ומשפרים בצורה משמעותית את חווית המשחק שלך. ניתן למצוא אפילו משקפי מציאות מדומה שהם בעצמם קונסולת משחקים שלמה.
את מערכות המציאות המדומה ניתן לחלק למשקפי מציאות מדומה אנלוגיים, משקפי מציאות מדומה דיגיטליים ומשקפי מציאות מדומה המשולבים בקונסולה. מערכת ה- HTC VIVE מראה את השילוב בין התחומים והיא כוללת גם בקרי שליטה המכניסים את הידיים לסיפור - ופותחים בפנייך עוד יותר את העולם המדומה.

מדוע צריך ג'ויסטיק למציאות מדומה ואיזה כדאי לבחור

לא צריך להיות גיימר גדול בשביל להבין את האפשרויות המשחקיות הנפתחות בפנייך כאשר משולב שלט במשחק. כבר יצאו לשוק משחקים רבים המצריכים שימוש בבקר שליטה בכדי ליהנות מהם באופן מלא. אף על פי שישנן משקפי מציאות מדומה מסוימות המגיעות עם מסך נגיעה, אין תחלופה אמיתית טובה יותר מג'ויסטיק ביד.
בחירת הג'ויסטיק יכולה להיות מעט בעייתית, בעיקר לאנשים אשר אינם משחקים הרבה או מתעסקים עם ציוד משחק. מצד אחד למרבית השלטים ובקרי השליטה יהיו את אותן האפשרויות ולעיתים קרובות הם גם ייראו די דומה ומצד שני טווח המחירים הוא גדול מאוד. הדבר הראשון שמומלץ לוודא הוא שהשלט מתחבר באמצעות Bluetooth או חיבור אלחוטי אחר, חוטים יכולים לסרבל ולהפריע מאוד בעיקר כשמדובר במשחקי מציאות מדומה. מעבר לכך, חשוב לבדוק עם אילו משקפיים, קונסולות וטלפונים חכמים מתחבר בקר השליטה, שלט שאינו מתאים לשאר המוצרים שלך יכול לעבוד בצורה מאכזבת או לא לעבוד כלל.

כיצד בוחרים משקפי מציאות מדומה

הרכישה של משקפיים ליצירת מציאות מדומה אינה שונה מרכישתו של כל מוצר משחק אחר והיא מציגה כמעט את אותן הדילמות. טווחי המחירים בין המשקפיים והקונסולות השונות הם גדולים מאוד וההבדלים ביניהם אינם ברורים לרוב האנשים.

רוצים עוד מידע ? כנסו לאתר: מציאות מדומה ישראל

http://www.virtualrealty.co.il/