שלישי 23 יולי 2024

דעות - מאמרים

באר-שבע בירת הדרום, מאפשרת בילוי של יום שלם עם המשפחה של חוויות, תרבות, היסטוריה ומורשת, קניות ואוכל טוב.

הערי החמה והמדברית, לא נשמעת בחירה כה מעניינת - אז במסגרת נסיוני לרכז רשימת פעילויות ילדים זולות וזמינות לחופשת הקיץ ובמיוחד כאלו המוציאות אותנו משגרת קניון\סרט\לא זזים מהבית - ראיתי לנכון לייחד פרק קצר דווקא לעיר הרחוקה מהלב, באר שבע.

מוזיאון חיל האוויר

תמצאו בבאר-שבע והסביבה מספר אתרי בילוי זולים או ללא תשלום והמאפשרים לתכנן בילוי של חצי יום או יום שלם.

נכון, העיר בתנופת התחדשות גדולה ועדין לעיתים נדמית מוזנחת - אבל מתברר כי מתחבאות בה כמה פנינות פעילות ילדים ומשפחות בחופשה שיעבירו בהנאה יום שלם. באר שבע גם מגלמת בתוכה דו-קיום ערבי-יהודי ותאפשר לילדים להתנסות ולחוות סביבה שעבור רובם הנה שונה ולא מוכרת. עוד יותר מפתיע ולא פחות חשוב - כמעט כל הפעילויות ללא עלות ומאפשרות חופשה זולה, מעשירה תרבותית ושונה.

האתרים השונים ממוקמים יחסית למרכז העיר במבנה כוכב ולכן אפשר לבחור את סדר הביקור לפי הנוחות (אם כי מומלץ להתחיל עם מוזיאון חיל האוויר שזמן הביקור בו הוא הארוך ביותר) ולסיום סיימו בעיר העתיקה על שלל האתרים ההיסטורים שלה וקנחו בארוחה במסעדת בית-האוכל-התימני-האורגינאל של נתן.

מוזיאון חיל האוויר

מוזיאון חיל האוויר הוא אתר מורשת והיסטוריה נהדר להעביר חצי יום עם ילדים ומאפשר להם לחוות מקרוב את ההסיטוריה של חיל האוויר הישראלי. ניתן להעביר בו 2-3 שעות של הנאה ואפילו 4-5 עם פיקניק במתחם הנמצא במקום וההדרכות השונות.

באתר עשרות ויותר של מטוסים היסטורים המסודרים באופן כרנולוגי הכולל שילוט מפורט לגבי כל מטוס, בצירוף חימוש וציוד נלווה - מרבית התצוגה עצמה פתוחה ולכן חשוב לקחת בחשבון את מזג-האוויר (שמש קופחת, או גשם). בנוסף, באתר מוזיאון קטן וממוזג על תולדות החייל, האנגרים עם אנדקוטות שונות, אוסף מטוסי שלל וכן כלי נשק אחרים ממלחמות ישראל, מטוס בואינג 707 שהוסב לאולם תצוגת סרטי מורשת (ממוזג, לימי החום!) וכן מבנה מורשת על גבעה המאפשר תצפית לרחבת המטוסים, לסביבה, לבסיס הסמוך ולעיר.

בין היותר תמצאו שם מוסטנגים, כפירים, מיראז'ים, פאנטומים, F16, הלביא הישראלי, פוגה מגיסטר, דקוטות, מסוקים ממינים שונים ומטוסים היסטוריים רבים שלקחו חלק בהקמת המדינה ועוד.

לצערנו, תצוגת המטוסים ברחבה מוזנחת וחלקם במצב תחזוקתי ירוד ביותר, השלטים והחבלים מעוררים עצב, המסלול סדוק ולעיתים שיחי מדבר יתגלגו ברוח המדברית סמוך אליכם ויעניקו לכם תחושה של הזנחה גמורה.

מוזיאון חיל האוויר

 1. כנסו למתחם, בקרו במוזיאון תולדות החיל הממוזג ואז פנו לרחבת המטוסים, להאנגרים, טפסו על המטוסים המותרים לכך, בקרו בבואינג וצפו בסרטים ובהדרכה וטפסו לתצפית המרשימה על האיזור.
 2. אפשרו לילדים (בפיקוח, כמובן!) להתרוצץ בין המטוסים, הרחיבו והשילמו את ההקשר ההיסטורי.
 3. מידע חשוב
  1. שעות פתיחה: ימים א' עד ה' בשעות 08:30-16:00 (סגור בשישי ושבת) בטלפון 08-9270420
  2. עלות: 20 ש"ח לילד ו30 למבוגר (הנחות שונות ומחירי קבוצות באתר האינטרנט)
  3. כמה זמן: שעתים - שלוש ואפילו יותר עם הפסקת אוכל, משחקי ילדים, הדרכות ועוד
  4. מה נדרש: ילד, כובע בימי שמש (אם כי יש מספיק צל מסביב), בגדים נוחים ונעלי הליכה, מתאים גם לבעלי מוגבלויות ובמרבית המוצגים
  5. הפסקות ואוכל: במתחם פינות ישיבה בצל ובבניין הראשי שרותים ומכונות מכירה לשתייה ואוכל
 4. אתר מוזיאון חיל האוויר.

אנדרטת חטיבת הנגב

אנדרטת חטיבת הנגב, הניצבת על גבעת גיר נישאת ממזרח לעיר, היא אתר מורשת הסיטורי מרשים מלא מידע אודות הקרבות בדרום במהלך מלחמת העצמאות, מאפשר תצפית נהדרת על העיר באר-שבע ועל הסביבה, כולל איזור מוצל להפסקה ופיקניק והאנדרטה עצמה היא יצירה מרשימה בפני עצמה שגם מאפשרת הפעלה לשעה קלה לילדים במערות, מעברים, טיפוס ועוד.

עיצוב ותכנון האנדרטה נעשה ע"י האמן דני קרוון וכוללת 18 אלמנטים מבטון ואשר לכל אחד חשיבות במרחב ובהיסטוריה ולכן חשוב מאוד לעקוב אחר הדרכה במקום (לפי המספור המופיע בלוחות על הבטון ומערכת הדרכה קולית נגישה). מכלול היצירה עצמו, ראוי לביקור גם לחובבי אמנות ופיסול ומרשים בכל קנה מידה בינלאומי.

 1. כוונו את הוויז שלכם לאיתור "אנדרטת חטיבת הנגב" (הוראות הגעה לGPS), פונים משדרות בנ"צ כרמל מזרחה למעלה החטיבה ומטפסים בגבעה לחניון בו שפע חניה חינם..
 2. באתר עצמו, סקרו מבחוץ את העיצוב המרשים ועקבו אחר התיעוד ההיסטורי לפי נקודות הציון ותוך כדי טיפוס חוויתי על ובתוך האנדרטה (סולמות, מנהרות, מדרגות ומשטחי הליכה). אח"כ תצפתו על האיזור וזהו אתרים וישובים ושבו לאכול באזור המיועד לכך.
 3. מידע חשוב
  1. כמה זמן: שעה קלה ויותר (עם הפסקת אוכל).
  2. עלות: חינם (כולל חניה בשפע)
  3. מה נדרש: ילד, בקבוק שתייה ומשקפת (ואולי מדריך היסטורי)
  4. דורשת טיפוס קל לגבעה ואחכ על האנדרטה עצמה - אינה לבעלי מוגבלויות

חטיבת הנגב

אנדרטת חטיבת הנגבאנדרטת חטיבת הנגב

 

מתחם הקטר 70414

גם העיר באר-שבע זכתה למתחם "תחנה" משל עצמה ובמקרה שלה הוא קרוי על שם הקטר היודע 70414 משירו של אריק לביא (צפו בקליפ) ותוכלו להעביר בו שעה קלה ואף עד שעתיים-שלוש של בילוי משפחתי רגוע, פיקניק, אירוע חוויה בחגים וחופשות וסיור במוזיאון הרכבת שבמקום.

במתחם עצמו ליד הקטר 70414 המשוחזר באופן מרשים, עמדה המשמיעה את השיר המפורסם ומציגה מידע על הקטר, בסמוך עמדת מידע ורכישת מזכרות, קרון טרקלין משוחזר שאפשר לטפס ולסייר בו, מוזיאון רכבת-ישראל המספר על ההסיטוריה שלה ושל הדרום בהקשר זה וכן אזורי ישיבה, אוכל ושירותים.

במקום גם מסעדת שף (אבל נמליץ להמשיך לעיר העתיקה לאוכל מקומי) וגלריה עם תערוכות מתחלפות וכן אירועי חוויה למשפחות וילדים על פי הזמן בשנה.

קטר 701414

באר שבעמוזיאון הרכב

 1. כמה זמן: שעה קלה ואפילו שעתיים-שלוש (כולל פיקניק ו\או הפעלות הזמינות במתחם)
 2. עלות: 20 ש"ח לילד ו30 למבוגר (הנחות וקבוצות, פרטים באתר האינטרנט)
 3. הגעה: נווטו למרכז העיר בשדרות דוד טוביהו (הוראות הגעה לGPS, חניה בשפע ליד המתחם ובשכונה הסמוכה (תשלום כחול-לבן) וכן בתחבורה ציבורית נוחה
 4. מה להביא: ילד, שתיה ואוכל לפיקניק
 5. מידע חשוב:
  • במתחם מתקיימים אירועים, עקבו באתר האינטרנט פה
  • פתוח בימי א’ - ה’: 9:00-17:00 ימי שישי: 9:00-13:00
  • פרטים בטלפון 08-6234613 (שלוחה 2)

העיר העתיקה והשוק

ביקור בבאר-שבע, לא יכול להיות שלם בלי עצירה בעיר העתיקה ובשוק (הוראות הגעה לGPS) - לאחרונה (שנת 2017) נסגר השוק הבדואי.

העיר העתיקה עצמה אינה גדולה כל-כך ומאפשרת טיול רגלי נינוח בשעה עד שעתיים קלילות ויותר כולל הפסקות אוכל במסעדות המקומיות השונות, ביקור במוזיאונים והשתלבות באירועים - אמנם היסטורית היא מתאורכת מלפני כ6,000 שנה אך בפועל תוכלו לראות מבנים מתקופת השלטון העותמאני והבריטי ועוד (אמת המים, המסגד הגדול, באר אברהם, בית המושל, בית הסארייה וכו')

 1. כמה זמן: שעתיים ויותר כולל עצירה לאוכל
 2. עלות: בחינם, לא כולל אוכל ומבני ציבור ומוזיאונים
 3. הגעה: נווטו למרכז העיר ברחוב הפלמ"ח
 4. מה להביא: ילד, שתיה ונעלי הליכה, כסף למסעדות וקניות
 5. מידע חשוב:
  • במתחם מתקיימים אירועים, עקבו באתר האינטרנט פה
  • פתוח ללא הגבלה
  • עקבו אחר אירועים, פסטיבלים ועוד באתר האינטרנט

הבית התימני האורגינאלי - מסעדה שהיא מוסד

מסעדת "הבית-התימני האורגינאלי" של נתן היא מוסד בעיר באר-שבע וביקור בעיר לא יכול להיות שלם בלי ארוחה במקום - צפו לאירוח כיד המלך, מלא שמחת חיים, מערך כשרות ייחודי ומחיר לא זול אבל שווה את החוויה והטעם.

נתן, בעל הבית, ישרת אתכם בעצמו וביחד עם אשתו יעניקו לכם חווית טעם אבל גם ובעיקר יחשפו אתכם לעולם מושגים חדש שפיתח עם השנים - החל מבדיחות מקומיות, יחסו למערכת השגחת הכשרות (המקום כשר, אבל בהשגחה עצמית) ודרך יחס מיוחד לילדים (בקשו לראות את הטאבון בפעולה) ועד אוכל תימני מסורתי טעים להפליא. לכן, אל תחששו להיכנס עם נתן לשיחה וכך רק תרוויחו ארוחה שהיא גם חוויה וזכרון מופלא מיום בעיר באר-שבע.

 1. עלות: לא זול, אבל שווה את הטעם והחוויה
 2. הגעה: נווטו לשולי העיר העתיקה ולרחוב הרצל (הוראות הגעה לGPS)
 3. מה להביא: ילד, מצב רוח טוב וכסף

הבית התימני האורגינאלdeot co il 080816 009

בתאבון.

לחובבי החומוס, בקרו בחומס ירדני המומלץ (הוראות הגעה לGPS) ולמי שרוצה להרוס לעצמו את היום - מחוץ לעיר מתחם BIG עשיר במסעדות מזון מהיר, יקר, לא בריא ובעיקר נטול חוויה.