שבת 31 יולי 2021

דעות - מאמרים

כידוע לכולנו, זיעה היא מנגנון הקירור הטבעי של הגוף. עם זאת, עבור מאות אלפי ישראלים זוהי גם בעיה בריאותית של ממש, וזאת עקב הכמויות המוגברות שלה. הזעת יתר מפריעה לשגרת החיים של רבים, פוגעת בדימוי העצמי שלהם ואף עלולה להצביע על בעיות רפואיות אחרות. החדשות הטובות הן שקיימים כיום טיפולים מגוונים להתמודדות עם הזעת יתר.

זריקות בוטוקס

זריקות בוטוקס נחשבות לטיפול הנפוץ ביותר כיום כנגד הזעת יתר. במסגרת טיפול זה, מוזרק רעלן מחיידק הבוטולניום אל השריר האחראי על בלוטת ההזעה, דבר שמשתק אותו לפרק זמן של מספר חודשים. שיבוש זה של מערכת העצבים מונע את ההזעה מהמקום המיועד, ואינו כרוך לרוב בתופעות לוואי כלשהן.

משך הטיפול נע בין עשרים דקות לחצי שעה, והוא מתאים לכולם. עם זאת, ההמלצה היא שילדים, נשים בהריון או נשים מניקות יימנעו ממנו.

ניתוחים

דרך התמודדות נוספת עם הזעות יתר היא טיפולים כירורגיים שונים, אשר פועלים במספר רבדים: חלק מהם נועדו להסרת חלקים ממערכת העצבים האוטונומית, בעוד אחרים מסירים את החלקים הנגועים כולם.

חשוב לזכור כי טיפולים אלה נחשבים לפולשניים באופן יחסי, וכוללים בתוכם גם תופעות לוואי שאינן נעימות כלל, דוגמת זיהומים, דימומים, פגיעות שונות בעצבים וכן הלאה. עקב כך, השימוש בהם ייעשה לרוב כמוצא אחרון, ובמקרים חמורים של הזעת יתר.

תכשירים ותרופות

אנשים הסובלים מהזעת יתר יכולים למצוא פתרון במגוון רחב של משחות, קרמים, תכשירים ותרופות, אולם ברוב המקרים זהו פתרון קצר מועד, ומוגבל באופן יחסי. בדרך כלל, המדובר יהיה בטיפול הראשון שפונים אליו הסובלים מהזעת יתר, דבר שמאפשר להם להקטין את הנזק, לקראת המשך הטיפול.

יש לציין כי תרופות, בייחוד אלה המקיפות יותר, עלולות להביא לתופעות לוואי שונות, לרבות גירודים.

זרמים חשמליים

יש הבוחרים לטפל בהזעת יתר באמצעות מכונה ("מכשיר דריוניק") המעבירה זרמים חשמליים אל תוך הגוף, ואלה משבשים את פעילותן של בלוטות הזיעה. עקב מורכבות הטיפול, הוא יתאים בעיקר למקרים בהם הזעת היתר היא בגפיו של האדם.

טיפול זה מאופיין ביעילות נמוכה באופן יחסי, ובתקופת השפעה קצרה ביותר. מכשיר מסוג זה ניתן לרכישה, אם כי מחירו אינו הזול ביותר שניתן למצוא. עקב כל אלה, הפתרון אינו נפוץ במיוחד כיום.

טיפול בלייזר

אחת משיטות הטיפול החדשות ביותר להזעת יתר מבוססת על לייזר, או ליתר דיוק: לייזר סמרטליפו. גם כאן, נעשה שימוש במכשיר, אשר מחדיר סיבי לייזר אל תוך העור, וממיס בדרך זו את בלוטות הזיעה שבתוכו.

משך הליך זה קצר באופן יחסי, ומגיע עד לשעה. כמו כן, לא נדרש אשפוז או כניסה לחדר ניתוח. היעדר תופעות הלוואי ראוי גם הוא לציון, אם כי ייתכן בהחלט מצב של "הזעה מפצה", כלומר, הזעה מוגברת באזור אחר בגוף במקום זה ה"מותקף".

מידע נוסף לטיפול בהזעת יתר באתר hyperhidrosis.org.il - הזעת יתר - כל הטיפולים והמידע