ראשון 17 ינואר 2021

דעות - מאמרים

הטיפול באקנה הינו מחויב המציאות, כיוון שהוא מפריע מאד לחיי חברה ולפגיעה משמעותית בביטחון העצמי של הסובלים מכך. האקנה עלולה להופיע בדרגות חומרה שונות, והיא מדורגת על פי אופי הפצעים וכמותם. בדרגה הקלה יותר, ייראו פצעים אדומים ועד לדרגה חמורה יותר בה, הפצעים ייראו מוגלתיים, מפושטים ואף מזוהמים או מפרישים.

יש לזכור כי ראשית ניתן בכלל למנוע במקרים רבים את הופעת האקנה - מי שנוטה לסבל מפצעים יוכל למנוע זאת באופן ראשוני. טיפול מניעתי יכלול טיפול ניקיון לפנים באופן קבוע ורוטיני, הן בבית והן אצל הקוסמטיקאית. הקוסמטיקאית תנסה לנקות את הפנים באופן יסודי, ותשלב לשם כך חומרים אשר יסייעו לייבוש עור הפנים מחד, ולספיגת לחות באופן פרופורציוני, מאידך. בדרך כלל, הטיפול יכלול מספר פגישות עוקבות, כמו גם טיפול משמר ומסודר במרווחי זמן אשר יותאמו באופן ספציפי למטופל.

אמצעים שונים לטיפול באקנה

הטיפול באקנה ייעשה, בדרך כלל, מהדרגה הקלה ביותר ועד המורכבת, על פי מידת ההפרעה של הפצעונים לחיי המטופל, ומידת חומרתם. טיפולים אשר מוצעים למטופלים עשויים להיות חדשניים ויעילים, החל מטיפול תרופתי ועד טיפול לייזר. הטיפול התרופתי, באמצעות אנטיביוטיקה, ניתן רק על ידי רופא עור, אשר חייב לעשות אבחון כולל של הפצעים, והבנת הסיבות המקוריות. אנטיביוטיקה תינתן במקרים חמורים, בהם הפצעים הינם מוגלתיים, מזוהמים ורבים. הטיפול יינתן למשך מספר חודשים ויכלו אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין.

טיפול באמצעות לייזר הינו טיפול חדשני אשר נחשב ליעיל במצבים בהם הפצעים אינם מוגלתיים. הלייזר, יעיל מכיוון שהוא מייבש את העור, כך שהפצעים נעלמים, כמו גם הצלקות הפוטנציאליות. אור הלייזר פוגע רק באזורים הנגועים, כך שהא שומר על הרקמות הבריאות. בדרך כלל, יהיה צורך במספר טיפולים, תלוי בדרגת הפצעים וברמת החומרה ממנה סובל המטופל. יש לקחת בחשבון כי טיפול זה חייב להיעשות על ידי קוסמטיקאית או רופא אשר התמחו במכשירי לייזר לשימוש זה, והם מוסמכים לבצע את הטיפולים הללו.

איך יודעים כי הטיפול הינו טוב?

הטיפול הטוב והנכון ביותר לאקנה יהיה טיפול אשר יותאם באופן ספציפי למטופל. לפיכך, כדאי לגשת למספר מומחים אשר יוכלו לאבחן את הבעיה וחומרתה, ויוכלו להמליץ על הטיפול הטוב ביותר. יש לבדוק את הכשרתם של המטפלים, מידת הניסיון שלהם במקרים דומים, ולקבל המלצות ממטופלים קודמים, במידת האפשר. מעבר לכך, יש ללמוד את תופעות הלוואי והסיבוכים הפוטנציאלים של כל סוג טיפול, בטרם התחלתו, על מנת למנוע עוגמת נפש עתידית.

הגורמים אשר יקבע האם הטיפול היה נכון ומקצועי, הם מידת התמודדות הטיפול עם מקור הזיהום ומניעתו למקרים שיבואו; איזון הורמונלי והמלצות לגבי דיאטה נכונה ומאכלים אשר ניתן ולא ניתן לצרוך; ריפוי העור ומראהו לאחר הטיפול. לפעמים מראה העור ישתפר רק לאחר מספר טיפולים, ומשמעות הריפוי תראה רק לאחר פרק זמן ארוך יותר.

המרכז לטיפול באקנה acnecenter.co.il מציע מגוון פתרונות וטיפולים להתמודדות עם פצעי הבגרות