ראשון 23 יוני 2024

דעות - מאמרים

תקופת ההריון יכולה להיות לחוצה מבחינות רבות וכדי להקל עליכן הנשים, אספנו כאן מספר דרכים להקל על המתח הכרוך בתקופה זו. אולם וחשוב להדגיש - לחץ בתקופת ההריון אינו בהכרח רע ומחקרים שונים מראים כי במידה הנכונה אפילו תורם לאם ולעובר.

ההמלצות במאמר זה מותנות בקבלת יעוץ מרופא מוסמך ואנשי מקצוע בתחומים השונים.

לידהלחץ בהריון יכול להיות חיובי

מסתבר, כי מעט לחץ בתקופת ההריון דווקא יכול לסייע להתפתחות העובר וכנראה שאינו פוגע או מזיק.

מחקר של ד"ר אבי אביטל מהפקולטה לרפואה בטכניון ומבית החולים העמק מצביע כי "... הפחדה מתונה לא תזיק לאם ולעובר, אלא להיפך ...". המחקר מבהיר כי "... המתח הנפשי של האם במהלך ההיריון משפיע ככל הנראה על היכולת של העובר להתמודד, בבגרותו, עם מצבים של מצוקה נפשית וגופנית. הרעיון הלא אינטואיטיבי מבוסס נכון לעכשיו על מחקרים שנערכו בחולדות, אולם ניתן למצוא לכך חיזוקים גם בממצאים שנאספו לגבי בני אדם ..." (אתר גלובס).

גם ד"ר גבעון, מקופת חולים כללית מציג מחקר המגיע מבית הספר לבריאות הציבור ע"ש בלומברג, באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור שבארצות הברית ואשר הראה כי "... נשים בריאות, שהיו בהריון תקין. אלה מהן שדיווחו על רמות מתונות של חרדה ומתח בין השבועות 24 עד 32 להריון, ילדו תינוקות שבגיל שנתיים ההתפתחות המוטורית והמוחית שלהם הייתה גבוהה מעט יותר בבהשוואה לילדיהם של הנשים הרגועות ...". ואולי חשוב אף יותר, מתוך המחקר מתברר כי החוקרים "... לא מצאו כי מתח ודאגות בזמן ההריון משפיעים לרעה על ההתפתחות הרגשית של התינוקות ועל התנהגותם ..." (אתר קופת חולים כללית).

עוד על האפשרות כי לחץ מתון בתקופת ההריון בריא, תוכלו למצוא באתר רשת השידור הבריטית BBC.

דרכים להרגע

אז למרות שהמחקרים מראים, כי מעט לחץ בזמן ההריון שלנו אינו סיבה להלחץ עוד יותר - הרי שלכולנו קשה לבצע את הניתוק הרגשי הזה. לכן, קיבצנו עבורכן מספר דרכים פשוטות להרגעות שאם נאמץ אותן ונקפיד על הכללים שהם מספקות לנו, נוכל לצלוח את תקופת ההריון ואת יום הלידה רגועות יותר.

  1. פנו זמן - הקפידו לפנות זמן מנוחה והרגעות אישי גם במקום העבודה וגם בבית. אם אתן בעבודה, קחו מספר דקות הפצה וצאו לנשום אוויר או צאו לטיול קצר במסדרון. בבית, הקפידו להתנתק משגרת הבית.
  2. דברו ושתפו - אל תדחיקו ואל תשמרו בבטן דברים. אם אתן מודאגות מבריאות העובר או מסיבה אחרת, אל תהססו לשתף את המעגלים הקרובים אליכן או לפנות לאנשי מקצוע. הכי חשוב, לא לשמור ולצבור לחצים בבטן.
  3. אכלו נכון - הקפידו על תזונה בריאה ומאוזנת שתתרום להרגשה כללית טובה, לבריאותכן ולבריאות העובר.
  4. פעילות גופנית - התייעצו עם רופא ועם מדרכים מוסמכים שינחו אתכם איזו פעילות גופנית לקיים. ראו למטה, מדריך יוגה קצר אולם קיימות גם גישות אחרות לפעילות גופנית בתקופת ההריון.
  5. התכוננו ללידה - אל תוותרו על הכנה לתהליך הלידה עצמו, אם בתרגול ואם בהבנה בפני מה אתן עומדות. מקדם הלחץ יפחת פלאים אם תדעו מה צפוי לכן. דרך אחת להתכונן תהיה לאמץ את ג'ל לידה דינאטל המסייע להפחית כאבים, להקטין את הסיכוי לחתכים ומאפשר לתינוק יציאה חלקה ונעימה יותר.
  6. תכננו את התקופה שלאחר הלידה - לאחר הלידה, ניתן לשקם את הגוף והנפש במספר דרכים ורצוי להערך אליהן. בנוסף, בתקופה זו תדרשו לציוד והתנהלות כזו שכדאי להתכונן עליה מראש.
  7. תחבורה - כאשר אתן בהריון, התנהלות תחבורתית יכולה להפוך לאירוע מלחיץ ולוחץ. לכן, תכננו מראש מסלולי נסיעה ונסו לארגן הסעות וטרמפים כאלו שיאפשרו לכן לקצר זמנים ולהפחית מאמצים.
  8. כסף - הריון ולידה יכולים להיות נטל כלכלי משמעותי. תכננו את מערך ההוצאות שלכן וכדי שלא תופתעו או תמצאו במתח מתמיד בפני העתיד שלכן.
  9. רפואה משלימה - בחנו ונסו חלופות שונות בתחום הרפואה המשלימה וזאת לאחר התייעצות עם רופא מוסמך. קיימות שיטות שונות היכולות לסייע מאוד בתקופת ההריון ולתהליך הלידה עצמו (ראו תרגילי יוגה).
  10. פנקו את עצמכן - והכי חשוב, אל תשכחו לפנק את עצמכן בכל מיני דרכים. בסופו של דבר, אתן נושאות ברחם את העובר ולכן מגיע כל פינוק אפשרי!

תרגילי יוגה

יוגה הנה שיטת אימון מניעתית התורמת לרגיעה, הרפיה כללית ומקנה לנו כלים להתמודד עם תופעות פיזיות ורגשיות. תרגול היוגה מכין אותנו בפרט ליום הלידה עצמו ולא מתוך שליטה מלאה אלא בהתבסס על תרגול חוזר והתניית הגוף לתגובה טבעית מתונה המסייעת לצלוח את הליך הלידה באופן קל יותר.

תרגילי היוגה יסייעו לחזק ולמתוח את השרירים, לתרגל נשימה נכונה שלנו, לאפשר לעובר מרחב גדול ונוח יותר להתפתח ולכן יתרומו לרגיעה גופנית ונפשית כללית. יתרון בתירגול היוגה שהוא יכול להיות מותאם בקלות ועל-ידי מדריכים מקצועיים לתקופה ההריון בה אתן נמצאות. עם זאת בתקופת ההריון, עלינו להיות זהירות במיוחד ולכן חשוב להתנות כל פעילות גופנית שהיא בהתייעצות עם הרופא האישי שלכן ומדריכים מוסמכים בתחום.

מדריכת היוגה ריטה בצלאל אשור מסבירה כי "... בתקופת ההיריון האישה חווה הרבה שינויים פיזיולוגיים ונפשיים. הגוף כל הזמן משתנה ובהתאם לגדילת התינוק משתנה מרכז הכובד בגוף האישה. כתוצאה משינויים אלה עולים צרכים מיוחדים אשר באים לתמוך בגוף בתשעת החודשים האלה שמכילים בתוכם לא מעט תופעות פיזיות ונפשיות שונות. תרגול היוגה מאפשר לגוף לקבל את התמיכה שלה הוא זקוק ...". תרגילי היוגה מסייעים לנו, "... מתוך התנועתיות אנחנו מוצאות עבודה על הגמישות לאזורים שונים בגוף. העבודה על הגמישות הפיזית גולשת לעבודה על הגמישות בחיי היום יום וכך אנחנו בעצם מוצאות את ההכנה לקראת האמהות שדורשת מאיתנו ראש פתוח שמוכן להרבה שינויים. ע"י שימוש בעזרים כמו קיר, חגורה, בלוק או בולסטר אנחנו מכינות את עצמנו לשלב הבא שבו נזדקק להרבה תמיכה פרקטית ונפשית ..." (אתר דרך-גוף).

סרטון ההדרכה יאפשר לכן לתרגל עצמאית וזאת לאחר שתתיעצו עם רופא מוסמך.

לידה רגילה

מי מאתנו לא שואפת לעבור לידה רגילה וטבעית (עוד על מהי לידה רגילה, קראו פה)?

תהליך הלידה עצמו, מהווה מרכיב מרכזי בלחץ הנבנה בתקופת ההריון. מי מאתנו שטרם עברה לידה או שחוותי הלידה שלה טראומטית, עלולה לפתח חששות גדולים מכאבים הנובעים מאפשרות חתכים בפרינאום (חיץ הנקבים) הנדרשים כדי להרחיב את תעלת הלידה ולאפשר יציאה חלקה של התינוק. כל אישה שחוותה ברעים או קרעים בחיץ הנקבים יודעת כי התפרים המגיעים בעקבות כך אינם חוויה נעימה כלל.

פתרון מתקדם וחדשני הנו ג'ל החלקת לידה שבו יכולה המיילדת לעשות שימוש בעת תהליך הלידה עצמו. ג'ל הלידה מוריד את רמות הלחץ ומאפשר תהליך לידה קצר ופחות כואב, חוסך אנרגיה לאם ולתינוק כאחד ומגן על רצפת האגן, הנרתיק וחיץ הנקבים (פרינאום).

לכן, מעבדות פרינג ישראל אתרו והביאו לישראל משוויץ את ג'ל החלקת לידה דיאנטל - Dianatal המקל על לידה נרתיקית רגילה ואשר אינו מכיל מרכיבים כימים פעילים כלשהם ואינו נספג על ידי הגוף. הסבילות והבטיחות לאם ולתינוק (נרתיק, עור, עיניים, אף ופה) נבדקו בניסויים קליניים קפדניים מאוד.

למידע נוסף ויעוץ בנוגע לאפשרות השימוש בג'ל החלקת הלידה דיאנטל ועל הזמינות שלו בבית מרקחת סמוך אליכן, אתן מוזמנות ליצור קשר למוקד המידע שלנו המופיע בעמוד יצירת הקשר באתר.

דעות מאמרים עקבו אחרי דיאנטל ג'ל בגוגל+