ראשון 23 יוני 2024

דעות - מאמרים

יש מי שלא מאמינים שחשיבה חיובית נחוצה לנו ויש שאומרים שאפילו היא עלולה להזיק. זאת מפני שאנו עלולים להתפתות לחוסר פעילות ולאי נקיטת צעדים לשינויים בחיינו. אבל אני חושב שעלינו לפתוח כל בוקר במחשבות חיוביים, להתרכז בהזדמנויות  שהבוקר החדש מביא. ככה גם נוכל לאפשר לנו לממש את הדברים החיוביים הללו בחיינו. יש הבדל בין פיתוח דמיון, שהוא כלי חשוב להנעה ולתכנון חיינו, לבין פנטזיות, שהן תחליף לפעילות ונקיטת אמצעים לשינוי.

מחשבה חיובית היא בדיוק כמו נהיגה – כשאנו נוהגים בסיבוב מסוכן, או קרוב לתהום, עלינו להתרכז בדרך שאנו צריכים לעשות ולא בתהום או במעקה שבצד הדרך...

מחשבה בוראת מציאות – הרגשות שלנו הן סובייקטיביות ותלויות באמונות שלנו. אנחנו מרגישים לפי מה שאנחנו מאמינים שאנו מרגישים. בניסוי פסיכולוגי שנעשה נתנו לאנשים לטבול את כף ידם במים חמים מאוד זמן מסוים. קבוצה נוספת טבלה את כף ידה באותם מים חמים ולמשך אותו זמן, אבל הוטל עליהם להמשיך לטבול את כף ידם עוד כדקה במים פושרים. הקבוצה השנייה דיווחה בבירור על סבל מופחת שחוו בניסוי! כלומר סוף של הניסוי בקבוצה זאת, שהיה כרוך בפחות סבל, השפיעה על חוות דעתם לגבי הניסוי כולו.

יש זמנים שאנו חיים מתוך הרגשה שאין לנו מטרה. לפעמים כל שאיפותינו להעביר את היום ולחזור לישון בשלום.

יש זמנים אחרים שאנו מרגישים שהחיים מלאי הזדמנויות, מרגישים שיש כל כך הרבה מה לעשות ואנו מעבירים את הזמן בכיף ובשמחה והיום חולף לו במהירות רבה מדי לטעמנו...

הבחירה בידינו – אנו יכולים לחיות כמו שורדים, מתוך חששות ופחד ופסיביות ואי עשייה, או לקחת סיכון, לחשוב חיובי, לראות את החיים כמלאי הזדמנויות שאסור להחמיץ ולוותר על החששות והפחדים שלנו.

האמינו בעצמכם, תנו לדמיון שלכם מרחב פרטי, אל תחשפו את החזון שלכם בפני אחרים, שכן רוב האנשים ינסו להניע אתכם מלממש אותם. המשיכו להאמין בחזון ובחלום שלכם, בכל מקרה. אם תאמינו חזק מספיק, הם יתממשו, פשוט אל תילחצו ואל תמהרו להתייאש.

העיקרון הוא פשוט: אם תראו כבר עכשיו, בדמיונכם, את עצמכם נמצאים במקום שבו הגשמתם את החזון שלכם, שום דבר לא יוכל לעצור אתכם מלממש אותו. הרוח חזקה תמיד מהחומר וכל מה שקיים נובע מתוך הדמיון. הוא אשר נוכח בחייכם לא היה קיים לפני כן במציאות, אלא רק בדמיון שלכם.

פתגם מפורסם אומר: תותח הוא קנה רצוץ שממשיך לירות! הצלחה היא כישלון בבגדי עבודה. אין כישלון באינסוף ואין ייאוש בעולם. יש רק מצבים שאנשים מתייאשים מהם. כלומר הכול תלוי בכם. אם אתה מאמין במטרות העליונות של הנשמה, שהם מחוץ לסיפוקים המיידים, אז את תבין את זה.

מרגלית אילון, שהיא בעיני סמכות בתחום הרוחניות והדברים שמעל, אומרת שהעצה שקיבלה, בתקשור, לגבי תלונתה לגבי החושך והכוחות השליליים שקיים בעולם הזה, היא פשוט להתחבר לאור ולכוחות החיוביים שיש פה.

ואילו עצת הזהב של פרופסור דניאל אמן, חוקר מוח בכיר, מתייחסת דווקא למחשבות השליליות שלנו, המזיקות כל כך. ועצתו: "אל תאמין לכל מחשבה טיפשית שעולה בראשך!" וכוונתו לשיח התמידי שאנו מנהלים עם עצמנו ובו אנו, לא פעם, הופכים למבקרים הכי קשים ומזיקים של עצמנו.

תיאוריית תורת המשחקים הפסיכולוגית והאושר האישי שלנו

תיאוריית תורת המשחקים, הפסיכולוגית, גורסת שאנשים ויצורים חיים ובעלי חיים

עושים דברים לא מפני שיש להם מטרה מסוימת, אלא כי הם זקוקים לנצל את הנתונים הטבעיים שיש להם.

לדוגמא: הריקוד הוא תוצאה של היכולת המולדת שלנו לזוז ולנוע בזריזות.

הסיבה שאנו עושים דברים זה מפני שאנו פשוט יכולים לעשותם ואנו רוצים לעשותם על הצד הטוב ביותר. לא מפני שיש לנו איזו מטרה – אלא מפני שעצם העשייה גורמת לנו הנאה.

אנחנו אז כמו ילדים שמשחקים – המרוכזים במשחק ולא שמים לב לזמן העובר ולדברים מסביב – אז אנו פשוט זורמים עם החיים בלי שניאלץ להתמודד במעצורים – אז ההתמקדות שלנו היא קלה וספונטנית, אנו מרוכזים ונהנים.

בחברה המודרנית האדם איבד את ההבנה הזאת ולכל דבר שהוא עושה הוא מחפש מטרה – שהיא בדרך כלל כספית או בעלת אינטרס חומרי אחר.

כמו שאהבת אמת היא אהבת חינם – נטולת אינטרסים, ככה גם משחקי החיים שלנו נותנים את הטעם האמתי והשמחה לחיינו.

התפיסה שהאדם מתנהג רק לפי הצרכים הביולוגים שלו היא שגויה. תינוק – למרות שכל הצרכים שלו הם אכילה והפרשת פסולת, עדיין מגלה סקרנות עצומה כלפי הסביבה וכלפי כל דבר בחייו.

היכולת לשחק היא העצמי האמתי שלנו ואנו עלולים לאבד אותה כשאנו נסחפים לטרדות החיים ומאבדים את היכולת לעשות זום-אאוט ולראות את התמונה הכללית. התמונה שמחוץ לאני הקטן שלנו, על צרכיו, שנראים לנו שהם כל מה שיש.

החברה המודרנית, בעלת הדרישות, מבטלת את האני האמתי שלנו. אנו זקוקים לרמזים מהסביבה כדי להעריך אם דבר מסוים הוא ראוי ומאבדים את היכולת הטבעית שלנו לשפוט ולקבל החלטות מושכלות לטובתנו הנעלה יותר.

בסופו של דבר – כאשר אנו מפסיקים לזרום עם החיים, עם הדברים שאנו אוהבים, כשאנו מפסיקים להיות מחוברים לאני האמתי שלנו – אנו מאבדים את היכולת להיות מאושרים!

לאושר שלנו יש כמובן גם אלמנטים ביולוגיים. ברור שהרגלים בריאים שאנו מאמצים, משפיעים גם על המוח, שהוא האחראי לאושר שלנו. חוקרי מוח גילו שמוח בריא נמצא בגוף בריא.

הלמידה חשובה ביותר להרגשה הטובה והיא מוסיפה אושר ותוכן לחיים. והלמידה הרי מיוחסת לגיל הצעיר – אבל אנשים משכילים וחכמים מבוגרים, יודעים שהיא חשובה ביותר דווקא לגיל המבוגר. זה בדיוק כפי שספורט ואמון גופני חשוב בגיל המבוגר והוכח שאנשים שמתעמלים משפרים בהרבה את המצב הפיזי והביולוגי של גופם! פרופ' דניאל אמן, מומחה בינלאומי למוח האדם, קבע בפירוש שהלמידה משפיעה באופן ישיר על בריאת המוח שלנו!

עוד אלמנט חשוב ביותר לאושר הם הקשרים החברתיים שאנו יוצרים. פרופסור מפורסם, המומחה מספר אחד למוח, הציג מחקר שגילה שפעולת מוח האדם מתבצעת תוך הקשר עם סביבתו. הדבר הזה, לפי דעתו, בא לומר לכל אלו המחפשים את האושר, שאי אפשר לחוות אושר בלי להיות מקושר לסביבה. אנשי הרוח אומרים שכדי לקבל אתה חייב לתת. אלוהים הוא אחד וכוחנו באחדותנו, אתה לא יכול להשיג את האושר שאתה מייחל לו על ידי התבדלות, על ידי הישגים על חשבון אחרים.

ולבסוף אני רוצה להמליץ על ספר, שלא רק שהוא ראוי לקריאה, אלא צריך שיהיה זמין לכם תמיד, זהו ספר מעשי, לא קשור לעידן החדש ולא לרוחניות, אבל הוא מאוד אפקטיבי.

כוונתי לספר "לאהוב את מה שיש", מאת ביירון קייטי.