שלישי 5 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

עכשיו, כשכולם מדברים על הקפה בתור פלא רפואי (ואני רק מגחך, כי לפני זה טענו שהקפה גורם להפרעות קצב ולעצבנות יתר) זה המקום לספר על ה"רומן שלי עם הקפה"...

האנגלים אומרים: It's not my cup of tea וכוונתם (אם אינני טועה) שהעניין לא בראש מעייני... אז אני יכול להסכים אתם, אבל לגבי הקפה דעתי שונה לגמרי. בזמנו דיברו על "דור האספרסו" שיושב בבתי קפה ונהנה מהחיים. ובאמת הדבר מדבר אליי. תקופה ארוכה חיינו בארץ הזאת לפי האג'נדה של בן גוריון, של אנשים מכווני מטרה, שחיים כדי לעבוד ולהגשים מטרות. אבל עם הזמן הדור הצעיר גילה שיש חיים מחוץ לעבודה... ליהנות מהחיים, לשבת בבית קפה ועדיף בדיזנגוף, כשהבחורות היפות עוברות לפנינו.

אני עצמי גדלתי באילת, בתור ילד לעולים חדשים, חוץ מגלידה חפוזה בקיוסק, לא נהגתי לשבת לא במסעדות ולא בבתי קפה. רק מאוחר יותר, בעקבות חבר מבוגר שהכרתי, ששכנע אותי לשבת אתו בבית קפה, של מלון אילתי של אותם ימים, התוודעתי לקפה ששותים בחוץ. בזכות מעשה הרפתקני זה (באותם ימי צנע רחוקים) נפקחו עיני והמשכתי לשבת לבדי בבית הקפה וליהנות קצת מהחיים, שנראו פתאום פחות אפורים, באילת השוממה של אז.

ובכל זאת, מדוע אני אומר "הרומן שלי עם הקפה". מה כל כך אינדיבידואלי פה? יכולתי באותה מידה לדבר על הגראס, על המוסיקה של הביטל'ס והפופ... אבל עניין הקפה קרוב אלי בגלל שהתנסות שלי עם הקפה (בתור ילדים נאסר עלינו לשתות קפה, אלא רק שוקו) פקחה את עיני, כמו שאומרים.... כוונתי שמצב הרוח שלי היה די שפוף, תקופה ארוכה וגיליתי שהקפה פשוט מוציא אותי מזה. מן תרופה למלנכוליה. עם הזמן גיליתי גם שהקפה גם מצליח לעביר לי את החשק לזלול, כדי להתגבר על מצב רוח רע. הקפה פשוט חסם את הרעב המדומה והחזיר אותי לעניינים. כלומר אפשר לי לזרום ולהיפתח. לא לחינם מייחסים לקפה תכונות של משקה חברתי, כזה שמקרב בין אנשים...

נכון, לא פעם השתכנעתי, עם פרסומים שונים בכלי התקשורת, שאני צריך לשתות פחות קפה (למרות שמעולם לא שתיתי יותר מדי...). פתאום הגעתי למסקנה שהקפה אכן גורם לי תלות, עצבנות ועוד מני רעות חולות. אבל עם הזמן הבנתי שאלו מחשבות שווא, כמו כל דבר שאתה שומע וזה משפיע ומחלחל בתוך המוח שלך. הקפה נשאר, למרות הכול, הידיד הטוב ביותר שלי. לא פעם עצרתי בקניון, כשהייתי בדרך למשחק טניס, כדי לשבת ולשתות אספרסו חפוז. לגימה מאוד קטנה והופ – העיניים נפתחות ומצב הרוח עולה. כן קפה טוב גם לביצועי ספורט. כשאני קם אני כבר מלא אנרגיה ואופטימי, מוכן לכל פעילות. הקפה חידד את חושי והכניס טעם לחיי. אולי יש אמת באמרה: קוקה קולה טעם החיים, שכן בקולה יש מנה גדושה של קפה... מצד שני, אני מזמן גמרתי את הרומן שלי עם הקולה (שפעם לא יכולתי לסיים ארוחה בלעדיה) בגלל שגיליתי שיש לה השפעות לוואי מזיקות לבריאות. בסוף נשארתי עם כוס הקפה הידידותי, שלא מזיק, אלא מעלה אותך על המסלול בצורה מתונה.