שישי 4 דצמבר 2020

דעות - מאמרים

תכנון מבנים מתבצע על ידי אדריכל, מקצוע האדריכלות מחולק לתת נושאים שלמעשה מייצגים את ההתמחות ממש כמו בענף הרפואה. יש  שמתמחה בתכנון נוף, אדריכל פנים וכדומה. כאשר אנחנו מתכננים בניית בית חדש עלינו לשכור את שירותיו של אדריכל. אולם ישנה סברה שגויה כי כאשר אנחנו עומדים לשפץ את הבית, והכוונה היא לשיפוץ כללי ונרחב ולא בניית קיר גבס, עלינו לשכור אדריכל. חשוב לציין כי תכנון מבנה חדש הרבה יותר קל לעומת שיפוץ מבנה קיים. עבודתו לרוב גם קשה יותר כאשר מתוכנן שיפוץ.

החשיבות בשכירת אדריכל לפני שיפוץ גדול

שיפוץ מבנה מטרתו לעשות שינויים, לעיתים שינויים אלו הם קלים ולעיתים השינויים מהותיים ויש צורך באדריכל. הסיבה לכך היא שאם אנו מתכננים שבירת קיר או הסרת עמודים יתכנו השלכות לגבי המבנה כולו, לכן אדריכל בבואו לתכנן שיפוץ ראשית הוא בודק את תוכניות המבנה המקוריות ואף מתאים את התכנון שלו לתוכניות המקור, כך לא יקרה מצב שבו יפגעו עמודים או קורות חיוניים למבנה. הדבר אינו דומה לשיפוץ קטן שאינו מצריך את שירותי התכנון, בשיפוץ קטן מספיק לשכור מעצב פנים. אך גם עם מעצב פנים כאשר יש צורך להרוס קיר או עמוד עדיין עדיף להתייעץ עם אדריכל.

בחירת אנשי מקצוע בנוסף לאדריכל

כאמור על האדריכל מוטלת אחריות התכנון ולעיתים אף ליווי מהלך השיפוץ אולם כאן לא מסתיימת עבודתו, יש צורך בבעלי מקצוע נוספים על מנת שנוכל לתכנן כראוי ואף לבצע את השיפוץ. על בעלי המקצוע הנוספים נמנים חשמלאים, אינסטלאטורים, מודדים, אנשי מיזוג ועוד בעלי מקצוע נוספים, הכול תלוי בגודל השיפוץ ובאלמנטים הכרוכים בו. כאשר מתכנן האדריכל להוסיף למבנה בנייה בגובה חשוב גם להתייעץ עם מהנדס מבנה (קונסטרוקטור) על מנת שיחשב עומסים וייעץ לגבי חיזוק המבנה בעת הצורך.

בסיכומו של דבר אנו מבינים כי אם אנו מתכננים שיפוץ רציני עלינו להשתמש באדריכל על מנת שנוכל למנוע בעיות במבנה . היתרון הוא עצום כי אדריכל יכול לייעץ לנו ולקשר אותנו עם בעלי מקצוע איכותיים שיתנו לנו איכות בביצוע.

כותב המאמר: שלומי שוורץ - כתיבה מקצועית ושיווקית לאתרי אינטרנט