שלישי 23 יולי 2024

דעות - מאמרים

מוזיאון הטרקטורמוזיאון הטרקטור במושב עין-ורד הוא פינת חמד נסתרת לחובבי רכב וילדים כאחד המאפשרת בילוי זול ומהנה לשעה קלה ואף יותר מזה עם טיול בפרדסים והמטעים בסביבה. המקום עצמו חבוי בינות לפרדסים ומטעים בסביבה ירוקה ושקטה ובתוך האנגר ענק מסתתרים מעל מאה טרקטורים וכלים חקלאיים מתחילת המאה ה20 והלאה ובצמוד להם מוזיאון היסטורי קטן ובו אוסף מרתק המציג סביבת חיים בחצי הראשון של המאה ה20.

הכניסה למקום בתשלום סמלי של 20 ש"ח לטובת התחזוקה השוטפת והיות שהמקום בבעלות פרטית ומתוחזק בהתנדבות. גם נעשה מאמץ רב להפוך אותו לנגיש למשפחות ובכניסה לאולם, תמצאו ג'ימבורי קטן לילדים שאיבדו עניין בתצוגה העמוסה ואף פנית יצירה עם פאזלים ודפי צביעה ... של טרקטורים כמובן ולהורים, פינת קפה ותה ללא תשלום וכן שרותים מתוחזקים.

המקום פתוח בימי שישי בשעות 8-14 ובשבת 10-14 וההגעה קלה מכביש 4 (ראו הוראות ניווט) והחניה בשפע וללא תשלום.

במקום גם סדנת הטיפול בכלים שבאוסף וכן מכשור וכלי עבודה רבים, זיזים, שמנים וכמובן ברזלים חלודים ולכן יש להשגיח על עצמכם ועל הילדים מקרוב וכדי למנוע פציעה או תקלה. המקום כאמור מתופעל בהתנדבות ועזרו לבעלי המקום לשמור עליו פתוח.

מוזיאון הטרקטור

אולם תצוגה מגוון ומרתק

מוזיאון הטרקטורמוזיאון הטרקטורמוזיאון הטרקטור

פינת יצירה לילדים, ג'ימברי לקטנים ופנית קפה ותה למבוגרים - ללא תשלום

התצוגה, כאמור כוללת עשרות רבות של טרקטורים מתחילת המאה ה20 ועד שנות ה60 שרובם במצב תחזוקתי טוב ואף במצב נסיעה וליד מרבית הכלים שלט קטן עם פרטים. תוכלו למצוא בתצוגה כמעט כל יצרן שתעלו על דעתכם כפורד, פיאט, פרגוסון, שטייר, קאטרפילר, אליס, אינטרנשיונל, ג'ון דיר, שטייר, מקורמיק, הולדר, דיויד בראון ואפילו פורשה ועוד. בנוסף, לאורך התצוגה עוד עשרות רבות של כלים חקלאיים, עגלות, נגררים, מדשנות, מקצרות, וכו' וביחד עושר אדיר של מיטב המכונאות החקלאית במצב תצוגה מרשים ביותר - חוויה אמיתית לכל חובב רכב או ילד עם תשוקה לידע.

טרקטור פורשההערה: אולם התצוגה מאוורר ומואר, אולם אינו ממוזג ולכן בקיץ צפוי להיות חם ומתיש - הערכו מראש.

מעבר לאזור הפעילות לילדים, תמצאו בחוץ עוד מספר כלי רכב מרשימים ככבאיות, קומביינים, מכבשי דרכים ועוד וכן קיר עם אוסף בלתי נתפס של מפתחות וכלי עבודה שונים.

לצד התצוגה החיצונית וקיר המפתחות שוכן מוזיאון היסטורי קטן בין שתי מכולות ממוזגות ומוארות ואם יתמזל מזלכם, ילדות בנות המקום אף יערכו לכם סיור מלמוד במוזיאון - בסיומו רצוי להעניק להן תשר על הבקיאות והמקצועיות!

באופן מפתיע ואפילו בחופשת חג הפסח, היו במוזיאון רק כמה משפחות בודדות וגודל המקום מאפשר בילוי אינטימי ומושקע ולמרות שאסור לטפס על המוצגים בעלי המקום עסוקים כל-כך בתחזוקה השוטפת המרשימה שבהשגחה נכונה הילדים שלכם יוכלו גם לחוות את הכלים מקרוב ומגבוה (אבל אנא הקפידו לא להעלות ילדים לטובת הבטיחות שלהם).

כאמור המקום עמוס בכלי עבודה, שמנים, ברזלים חלודים וכלי ישנים שחלקם הגדול אומנם מתוחזק היטב אבל חלקם בשלבי שיקום ולכן יש להשגיח מכל משמר על הילדים.

בקצרה

  1. איך מגיעים: על כביש 4, במחלף דרור מזרחה לכיוון תל-מונד ומשם הלאה בפניה ימינה למושב פורת, לאחר כמה מאות מטרים שמאלה בשביל אפר המסומן בשלט "מוזיאון הטרקטור" ושוב כחצי קילומטר למוזיאון - ראו הוראות ניווט GPS.
  2. מה יש לעשות: תצוגת ענק של מעל מאה טרקטורים וכלים חקלאים שונים מתחילת המאה ה20 והלאה; מוזיאון היסטורי קטן על החיים בחצי הראשון של המאה ה20; פינת יצירה וג'ימבורי לילדים; פינת קפה חיננם ושרותים; פרדסים ומטעים בסביבה
  3. כמה זמן: 1-2 שעות
  4. שעות פתיחה: בשישי 8-14 ובשבת 10-13 (בחגים, יש לבדוק באתר או להתקשר - בפסח פתוח כל השבוע בשעות 9-13)
  5. עלות: 20 ש"ח כניסה (ילד ומבוגר), חניה חינם ובשפע.
  6. מה להביא: ילד, כמצלמה להנצחת החוויה, כובע וקרם הגנה מפני השמש לטיול בסביבה; שתיה קלה וקרירה בימי הקיץ הלוהטים.
  7. עוד פרטים באתר האינטרנט של המוזיאון או בעמוד הפייסבוק שלו.

מוזיאון הטרקטורקטרפילרמוזיאון הטרקטור

מוזיאון הטרקטורמוזיאון הטרקטור

תצוגה עשירה בכלים חקלאיים בפנים ובחוץ ומוזיאון היסטורי עם מדריכות בנות המקום

עוד פעילויות והפעלות לילדים בחופושת תוכלו למצוא פה.