שישי 1 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

הסיבה השניה שאנשים פונים לרופא/ת משפחה, אחרי הצטננות, היא כאבים במערכת השלד והתנועה. מלבד כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים מהווים גורם פניה לרפואה הקהילתית השכיח ביותר.

Arthreaseכאבי ברכיים שאינם כתוצאה מחבלה או מאמץ נגרמים ע"י תהליכי שחיקה של הסחוסים המפרקיים. תהליך השחיקה אינו מובן דיו ולכן הוא נקרא תהליך "ראשוני", כלומר, יש אנשים שמנים ומבוגרים עם סחוס לגמרי תקין ואחרים, רזים ויחסית צעירים שסובלים משחיקה מתקדמת של הסחוס המפרקי. המונח הרפואי לשחיקת סחוס הראשונית הוא PRIMERY OSTEOARTHRITIS.

לפיכך, בהעדר ידע על גורם המחלה, נלמדו גורמי הסיכון: מגדר-נשים, עודף משקל, עיסוקים מסויימים, וגיל העולה על 55. (לפי ארגון הבריאות העולמי).

לסחוס המפרקי אין יכולת ריפוי או שיקום, לפיכך הטיפול מכוון לתסמיני כאב. שליטה ככל שניתן, בגורמי הסיכון, מסייעת ביכולת הקיום עם השחיקה.

ד"ר נירנברג גבריאל

נירנברג גבריאלמומחה לכירורגיה של הברך ארטרוסקופיה והחלפת מפרקים

מנהל שירות השתלת סחוס ורפואת ספורט, המערך האורתופדית בית חולים רמב"ם - בקרו פה.

יצירת קשר
דוא"ל: g_nierenberg@rambam.health.gov.il
טלפון: 04-7772527

הטיפול השמרני, במדרג הראשון, מורכב ומשולב באמצעים תרופתיים – כדורים ,משחות ופיזיקליים – פיזיוטרפיה ופעילות גופנית (ראו המלצות לפעילות גופנית משקמת).

במדרג השני, ניתן לבצע הזרקת תרופות ישירה לברך (או לפי הצורך במפרקים אחרים).

קיימות שתי קבוצות עיקריות של חומרי תרופה המוזרקים לברך. סטרואידים (קורטיזון) וחומרי "סיכה" על בסיס חומצה היאלורונית (למדו מהי חומצה היאלרונית?).

הזרקת סטרואידים מבוססת על השפעה אנטי-דלקתית חזקה שקיימת בחומר הפעיל הנקרא קורטיזון. התהליך הדלקתי בברך הוא תגובתה לשחיקה הסחוסית. רבים טועים לחשוב שדלקת היא "מחלה" בפני עצמה ולא כך הוא, מדובר בתגובה בלבד לפגיעה בסחוס. מכן נובעת גם השפעתם הבלתי צפויה של הסטרואידים, מהקלה יעילה לזמן ארוך ועד אפקט שולי בלבד. אולם, עליה וקוץ בה, הסטרואידים הנם חומרים עתירי השפעות לואי. הזרקות מרובות לברך גורמות לזירוז הרס רקמת הסחוס. קיימות גם תופעות לואי כלל גופניות, אך הן פחות חשובות בהזרקות לברך ולמפרקים.

קבוצת חומרי הסיכה, במינוח רפואי, VISCOSUPPLEMENTATION ובביטוי פולקלוריסטי מעט "כרבולות של תרנגולת". אחת הנגזרות הנפוצות המיוצרות ומשווקות בארץ, רשומה כ- ARTHREASE ומדובר במוצר ביוטכנולוגי טהור, המשלב תרכובת חומרים על בסיס "ג'ל ביולוגי" המכיל 1% סודיום היאלורונת. הפעילות הביולוגית מתבססת על אפקט סיכוך מכני המוקנה ע"י צמיגות החומר המוזרק ואפקט משלים של החומצה ההיאלורונית האמורה לפעול כאבן בניין של סחוס מפרקי ובכך למתן את התהליך השחיקתי (ראו השוואת הזרקה תוך-מפרקית של מוצרי היאלורונאן - חומצה היאלורונית והילאן G-F 20).

הטיפול ניתן ב 3 זריקות לברך במרווחים של שבוע ימים. הטיפול יעיל ב-80% מן המקרים. האפקט המתקבל הוא הקלה בכאבים למשך זמן ממוצע של שנה. בניגוד לסטרואידים אין לחומרים הפעילים ב AETHREASE השפעות לואי. קיימת חשיבות רבה לביצוע מיומן של ההזרקה לברך על מנת לודא שהחומר אכן מוחדר לחלל המפרקי.

שילוב נכון של הטיפולים השונים מאפשר לעיתים שליטה סבירה בתסמיני כאב לתקופות ארוכות.

דעות מאמרים עקבו אחרי ארטריז - זריקה לברך בגוגל+