שישי 1 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

ברשימה שלי אלי כהן חבר, אני לא בטוח שאני ברשימה שלו ... אבל זה הרבה פחות מטריד אותי.

אני מכיר את אלי כהן כבר מספר שנים, באיזה סוג של צירוף מקרים הסתייע ותחנות החיים שלנו שבו ונפגשו מתקופת השירות הצבאי ואילך ... אף פעם לא היינו חברים קרובים ואנחנו אפילו נמצאים משני צדדיו של מתרס פוליטי, אבל תמיד ספרתי אותו ברשימת המכרים.

לפני מספר שנים ועם מינויו לתפקיד מנכ"ל משרד התיירות חשתי גאווה – בן גילי שהצליח לגבור על הקיבעון בקידום צעירים מוכשרים בתפקיד כל כך חשוב ... החזקתי אצבעות ולא התאכזבתי. אפילו הצלחתי להחליף איתו מילה פה ושם ושמחתי ללמוד 'שהשתן' לא עלה לו לראש!

עם הבשורה על מינויו לממונה על השכר במשרד האוצר, אפילו אני האופטימי נדהמתי – מה באמת? זה רציני? זה יעבוד? מהכרות אישית עם מסדרונות האוצר, תפיסת העולם השולטת בה וההשפעה הלא מבורכת על התנהלות המדינה – חששתי לא מעט. ואני מודה, לא אהבתי כול החלטה וכול פעולה של אלי כהן בתפקידו החדש. מצד שני התבוננתי בהשתאות בעמידה הנחושה שלו מול גופים וגורמים הנחשבים כטאבו במנהל הציבורי הישראלי.

אבל השיא הגיע רק לאחרונה ועימו ההחלטה להעביר את אלי כהן לרשימת החברים שלי (וכמו שאמרתי, גם אם זה לא הדדי – אני בעמדתי דובק)!

 מסיבת העיתונאים של צמרת משרד האוצר, ובה היציאה החד-משמעית כנגד החשב הכללי זליכה והתנהלות מבקר המדינה הייתה בעבורי אחד מהשיאים החיוביים של המלחמה במה שאני מכנה 'עריצות הפקידות' (הכוללת את מרבית פקידי צמרת האוצר, ד"א). העמידה של פקיד בכיר כאלי כהן כנגד פקיד אחר, העושה במנהל הציבורי כשלו והמייצר ומיישם מדיניות עצמאית בזמן שהוא פקיד ממונה (אותו זליכה) ולא נבחר ציבור, היא בעיני תכונה חיובית מן המעלה הראשונה.

לאלי כהן, הייתה מספיק יושרה והגינות לקום ולומר לחבריו בפקידות – עצרו רגע! מי שם אותנו? אז מה אם אנחנו לא מסכימים לכול פסיק במדיניות נבחרי הציבור הממונים עלינו? הם נבחרו על ידי ציבור ואנחנו מונינו בוועדה מסדרת כזו או אחרת (ולעניין זה גם מכרז מסדר מטעם זה שמוגדרים בו סף ורף ומרעין ובישין אחרים) ואיך זה נכריז על עצמנו מגני צדק בלעדיים וחסינים? האם לא נבין את הנזק האדיר שאנחנו גורמים להתנהלות השלטונית וליכולת של נבחרי הציבור למשול?

 ... אז טוב, זליכה אכן נלחם בשחיתות וייתכן שאפילו הציל אותנו מעונשו של ראש-ממשלה מושחת (לכאורה ...). אבל, האם זה מקנה לו זכות להמשיך חוזה שתם ובכך מוצתה תקופתו בכסא? ... תנו לו פרס נובל לשלום ונגמור עם זה. היכן הם כול חסידי המגזר הפרטי? אתם מכירים ארגון עסקי שהיה מותיר עובד לאחר שהסתיים החוזה שלו? ... אני לא!

 האומץ לקום ולזעוק את הדברים הללו הנם תכונה נדירה וחיונית למי שעושה את המנהל הציבורי לדרך חיים והחבר שלי, אלי כהן – ניחן בה!

נ.ב.

אשמח אם תעשו שימוש בקישור מצד שמאל למעלה ותעבירו מאמר זה לחברים ... שכמה שיותר ישמעו על החבר שלי!