ראשון 23 יוני 2024

דעות - מאמרים

לכולם יצא לא פעם שהם התגלשו במגלשות פלסטיק, וקיבלו מכת חשמל קטנה. מה הסיבה לכך? מה הסיכונים לכך? מדוע פותח ביגוד אנטי סטטי בעבור אותם מקרים? לשאלות אלה ישנן תשובות ברורות, אך חשוב להגדיר כי הביגוד הזה נועד בראש ובראשונה להגנה מפני סביבה נפיצה. במאמר זה, אנו נתאר מהם המטרות של הביגוד האנטי סטטי, מה הסכנות הכרוכות בחשמל סטטי ועוד.

מהו החשמל סטטי?

אותה סיטואציה של הגלישה במגלשה, שבה אתם יורדים ומקבלים מכת חשמל קטנה, זהו מצב שנוצר פריקת מטען מכם, אל הפלסטיק של המגלשה. הטעינה נוצרת תחילה כאשר הבגדים שלכם משתפשפים עם הפלסטיק, וכך נוצר מצב שבו מטעני חשמל מסוימים מגיעים לבגדים שלכם, ואותם מטענים שהחולצה צברה, שואפים לצאת משם אל המטען המנוגד לו, שנמצא בתוך המגלשה כרגע. כאשר הגוף שלכם נוגע במגלשה, הוא יוצר מצב של הולכה בין המטענים, ואתם מרגישים זאת כסוג של מכה.

מה נוכל לעשות על מנת למנוע מצב זה?

על מנת למנוע מצב זה, נועד הביגוד האנטי סטטי, העשוי מחומרים מיוחדים, ללא פוטנציאל לטעינה או פריקת מטען חשמלי. הבגדים הללו הם נוחים ללבוש, דומים לבגדים הרגילים שאנו לובשים, ומשמשים חברות ואנשים רבים לכלל העבודות הקיימות. על מנת לעשות זאת.

באילו מצבים נצטרך ביגוד אנטי סטטי?

ישנם מספר מצבים שבהם נשתמש בבגדים אלה:

  • כאשר אנו נמצאים באזור נפיץ – ישנם המון אזורים מרובי גזים נפיצים, או סכנה להתלקחות מכל סיבה שהיא. על מנת למנוע מצב של הצתה, ניצוץ וכדומה, אנו נעדיף ללבוש ביגוד אנטי סטטי, שלא יגרום לפריקת מטען חשמלי.
  • כאשר אנו נמצאים על יד סביבה עם פוטנציאל לטעינה חשמלית – סביבה עם פוטנציאל שכזה היא סביבה קשה מאוד, מהסיבה שאנו לא יכולים להשלים את העבודה שלנו ללא מכות חשמל.

מדוע פריקת מטען חשמלי מסוכנת ובעלת יכולת הצתה?

ראשית, חשוב להדגיש כי חום הינו תוצאה מתנועה מהירה של אטומים. חשמל הינה אנרגיה, והאנרגיה הקטנה ביותר שתגיע לסביבה נפיצה, תגרום לסביבה רגישה, כמו אדי דלק, לנוע במהירות גבוה, הדומה במהירותה כאשר החומר בוער.