שישי 1 דצמבר 2023

דעות - מאמרים

ברכת גמר חתימה טובה המערבת, הפעם, בקשת סליחה אישית במיוחד!

כמו בכל שנה, ברכת גמר חתימה טובה מייצגת עבורי את הטוב, הנכון והחשוב שביהדות המתקדמת והנאורה. כמו בשנים עברו בהן בחנתי נושאים כמו "אחריות אישית", "על מה ולמי הסליחה?", "יום הכיפור של הקפיטליזם" ועל ההשלכים שבבקשת "סליחה ומחילה במעמד צד אחד" גם השנה בחרתי לבחון צד שונה ולא מקובל בתהליך ההיטהרות ובקשת הסליחה. והפעם, בחרתי לבקש –

בקשת סליחה אישית במיוחד – סליחה מעצמי.

חלקכם בודאי מרים גבה או ממהר לאתר את כפתור "החזרה" בדפדפן. הרי מה הטריח אותנו לעמוד זה, באמתלת ברכת גמר חתימה טובה, ויצא סולח לעצמו?!

כפי שכבר כתבתי בעבר – בקשת הסליחה מערבת גם אחריות לחברה ולמה שהיינו רוצים כפרטים שיהיה ממנה ובפרט לעתיד ילדינו. כמו שלא היינו רוצים להנחיל את ההבנה כי על כל חטא באה כפרה בתאריך מסוים שבו פג תוקפו וזאת מכוח מועד עברי קדוש. כמו שחשוב עבור כל אחת ואחד מאיתנו על מה ולמה אנו מבקשים סליחה - הרי שעלינו גם להסתכל פנימה ולוודא שאנו עצמנו לא נותרנו פגועים ומדממים מאחור. כי דאגה לאחר ובפרט התכסות בכסות של צדיקים וחלוקת ברכות ובקשות סליחה ומחילה מן הפה לחוץ יכולה להותיר בנו צלקת עמוקה וכואבת. צלקת שביום מן הימים כבר לא תוכל להכיל את הבטן המלאה, התעוקות והמועקות ותתפרץ באחת החוצה ובכך תגרום לנו נזק גדול מן התועלת שצמחה לנו מסליחה כזו או אחרת לאורך הדרך.

לכן, השנה וביום כיפור תשע"א 2010 – בחרתי לבקש סליחה אישית מיוחדת מעצמי: על כך שטובת החברה לפעמים מוצאת עדיפות על טובתי אני, על התסכול האישי שאני חש מכך שאיני עושה מספיק לשנות דברים בעולם שאני רואה בהם פסול, על כך שאולי סלחתי היכן שלא היה ראוי ובכך חטאתי למה שהייתי רוצה שיהיה מהחברה הסובבת אותי ועל כך שאולי אני חוטא לעצמי בהגשמה האישית העצמית שיכולתי לייצר באופן נהיר וברור יותר.

בכל מקרה, סליחה!

אז אם לקחתם רגע פסק זמן וביקשתכם גם כן סליחה אישית פנימה - נותר לי רק לאחל, גמר חתימה טובה אישית ופרטית לכל אחת ואחד מכם.